| anonim_4396 a întrebat:

Ce parare ai despre Romania?

Răspuns Câştigător
| deya100 a răspuns:

Este o tara foarte frumoasa care are mult potential de a ajunge mult mai buna decat SUA sau celelate! big grin
Romania are multe chestii pe care cei de afara doar le viseaza! In ciuada aparentelor si barfelor Romania este o tara minunata.Sa nu uiti ca Romania este o tara, oamenii din ea o fac urata, si nedorita!

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Imi plac mult zonele abandonate si fabricile goale, vechi asta da aspectul cheie al unei Romanii condusa de niste imbecili in parlament, Totul e misto la noi in afara de tigani.

| dracu14 a răspuns:

Tigani,unguri,ciori albe, prea putini romani adevarati
e o tara in care romanii adevarati se afla in minoritate...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum ca sa fiu obiectiva, Romania are multe locuri frumoase, insa am o parere foarte proasta despre romani, am fost in alte tari iar ca civilizatie suntem cu o 100 de ani in urma. Deci o parere foarte proasta, atata timp cat oamenii aici sunt nesimtiti, nici nu te poti bucura de locuri.

| Demonull a răspuns:

Interesant.eu sunt din Republica Moldova si spun ca si Romania e la fel de frumoasa poate mai frumoasa dar pacat ca e locuita de niste lasi si pupincuristi.80% din poporul roman alege plafonarea nu schimbarea...

| Alexandru98 a răspuns:

Ce-ti doresc eu tie dulce Romania,
Tara mea de glorie, tara viitor
Sa ai parte de carte, sa iei potul cel mare
"Sa moara dusmanii de suparare"
Pe un picior de plai
Pe-o gura de Rai
Daca muncesti n-ai
Dar daca furi ai
Nivelul de trai scade neincetat
Deja cu ochiul liber este greu de observat.

Bine ai venit in Romania
La noi s-a inventat prostia.
Bine ai venit in Romania
La noi s-a inventat prostia.
Invata gratuit supravietuirea...

Destepta-te romane si culca-te la loc
Esti ghinionist si-n viata nu ai deloc noroc
In schimb esti foarte mandru de sloganul tau
"Asa sa ne fie cand ne-o fi mai rau"
Am intalnit si romani toti nefericiti
Isi plnageau de mila ca sunt nedraptatiti
Singura solutie de consemnat
In pura nationala intensiva cu grozav.

Bine ai venit in Romania
La noi s-a inventat prostia.
Bine ai venit in Romania
Invata gratuit supravietuirea.
Bine ai venit in Romania
La noi s-a inventat prostia.
Bine ai venit in Romania
Fii foarte atent si prinde smecheria.

La noi totul e posibil
Dar sa schimbi ceva e aproape imposibil.

| passarisMB a răspuns:

E o tara frumoasa dar nu stim sa o apreciem, insa economia si alte chesti te fac sa te gandesti ca singura cale sa razbati e sa muncesti in strainatate... dar cand esti plecat din Romania iti iubesti tara asa cum e ea :-(

| marcous a răspuns:

Salarii mici, lipsa oportunitatilor, infrastructura aproape inexistenta, mentalitate comunista, preturi mari (mai ales in turism). Nu suntem in stare sa valorificam ce detinrm si ne-am batut joc de toata industria si agricultura care o aveam.

| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

Romania= -Tara frumoasa, dar plina de prosti, cocalari si pitipoance.Angajat doar daca esti aratos, educatia nu te ajuta
-Conducere plina de prosti.Ei taie veniturile oamenilor, si maresc taxele.Cum platesti taxe cu o pensie de 600 de lei? Daca pui pe foaie tot ce trebuie sa platesti tu, veniturile sunt cu mult mai mici decat tot ce vei plati tu(hrana, taxe etc), imprumuturile si datoriile nu ies din socoteala. Daca ne taie noua veniturile, sa le taie si lor.Cand salariile oamenilor s-au micsorat, salariile celor la conducere au devenit mai mari.
-Tara uluitoare, locuri si peisaje minunate ce-ti taie rasuflarea, dar nu ne bucuram cum trebuie de ce avem, si turismul e praf
-Showbiz-ul e varza. Tipele pline de silicon ajung vedete, baietii/fetele care behaie ca niste capre ajung cantareti, si adevaratele talente sunt la coltul strazii
-Spitale cu putini angajati, unde se folosesc aparate vechi, aparatele noi stau nefolosite, deoarece au o piesa lipsa.Analizele gratuite se platesc
-Fapt enervant:tinerii din ziua de azi (si eu sunt) nu se gandesc si ei ca parintii n-au bani de toate fitele lor.Toti se duc si isi cumpara iPhone5, tableta, conversi, haine de la H&M etc.Hainele copiilor astia fitosi costa cat hrana unei familii pentru foarte multe zile.

Răspuns utilizator avertizat
| CiprianFreeLife a răspuns:

E cea mai jalnica tara in care m-am putut naste...

| Petrust a răspuns:

In orice caz, situatia economica e mai buna ca in Republica Moldova... Cu toate ca ambele sunt sarace.

| Danii16 a răspuns:

Romania este o tara frumoasa, noi o facem de ras...
Eu sunt mandra ca sunt romanca, dar imi e rusine ca sunt altii big grin

| DeeaRi a răspuns:

NU am o parere buna.

| ClaudiuuPaul a răspuns:

Locuri frumoase, peisaje superbe, pacat ca e condusa de oameni tampiti laughing, si inca un mare pacat e ca tara e populata in numar mare de manelisti si alte non-valori happy.

| CiocanAlexandru a răspuns:

Din punct de vedere turistic consider ca Romania este o tara cu destul de multe atractii turistice, dar pe care nu stim sa le folosim cum trebuie.