| BlackPantherWow a întrebat:

Ce părere aveți despre Turcia si lb. turca?

Răspuns Câştigător
| Anamaria441 a răspuns:

Buna!
Turcia este o tara frumoasa. Are minunate atractii turistice.Mai ales Palatul Topkapi, locul unde au domnit sultanii Imperiului Ottoman pe vremuri. Si gandeste-te, ce sentiment frumos este acela cand intri intr-o incapere din acest palat, si te gandesti ca acum 500 ani,chiar in icaparea respectiva, stateau maretele sultane. Limba turca nu prea este folositoare, doar in Turcia mai mult. Daca te uiti la seriale turcesti, aceasta limba se poate prinde de tine, mai ales fonetic.
O seara frumoasa!

1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

Ce părere să avem.
Este o țară frumoasă cu o cultură frumoasă dar siguranța oamenilor acolo pare să fie precară.
Vezi și tu la tv, sau pe net câte probleme sunt cu securitatea națională a lor.
Legat de limbă. Este o limbă foarte grea (pentru noi europenii care avem inclinații către limbile germanice și romanice).
Este o limbă ce face parte din familia limbilor turcice.