| Kyky a întrebat:

Ce parere aveti despre litoralul romanesc? happy
Ce ati alege intre: un sejur pe litoralul romanesc/in Paralia Katerini (Grecia). De ce?

12 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Paralia Katerini... voie buna, distractie, taverne cu mancare si bautura excelenta, bine primiti, curatenie si lipsa totala de ifose si fite.

| Ecaterina a răspuns:

Paralia Katerini--deoarece e un suflu nou, deoarece Grecia e o tara ce ascunde atita frumusete sh fiecare locsor e imbibat cu istorie sh originalitate.

| bozo a răspuns:

100% Grecia. Evident Paralia Katerini este cel mai romanizat loc din Grecia. Dar chiar si asa nu se compara cu litoralul de cacao din ro. Daca poti sa cheltuiesti mai multi bani iti recomand sa mergi in locuri unde nu sunt romani ca in Katerini.
Dar dupa intrebare imi dau seama ca nu ai fost inca in Grecia deci cu siguranta nu ar trebui sa mergi in Dobrogea. O sa iti placa.

Oricum cred ca nici un om normal nu ar trebui sa se duca pe litoralul romanesc...

| dulshe a răspuns:

Binenteles ca as prefera un in Paralia Katerini dintr-un singur motiv: Din dorinta de a cunoaste ceva noi, pentru ca litoralul romanesc deja l-am vizitat.

| giovana a răspuns:

Cu siguranta Paralia. Este curat, frumos, mincare buna, si locuri splendide de vizitat: Meteora, Olimp, Skiatos, Tesalonic etc.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Sincer, am facut anul trecut pastele la greci am trecut si prin Paralia Katerini si este superb, am fost si la Meteora si in Corfu, nu am cuvinte sa spun cat de frumos a fost si nici mult nu am platit.Pe Litoralul Romanesc, de m-ar plati si nu m-as duce.Nu se compara cu Grecia. Daca vreau sa ma duc pe litoral, mai bine ma duc la Nisipurile de aur in Bulgaria si la noi nu m-as duce, pentru ca este foarte scump si nici serviciile nu sunt pe masura banilor platiti.

| Dj Boalca a răspuns:

Pei normal ca paralia katerini pentru ca in litoralul romanesc vezi aceleasi suferintze aceleasi cluburi hoteluri si conditii de rahat pentru care platesti de 3-4 ori mai mult ca la greci sau ca la turci.....in romania probabil as mai veni pe litoral cand o sa am copil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În Paralia Katerini. De ce? Nu am ajuns acolo și vreau să văd locurile, oamenii și cultura.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost in Grecia si as alege-o in detrimentul litoralului romanesc din pacate, care este aglomerat, scump, serviciile si locurile lasa de dorit. La Greci plaja e superba, curata, platesti sezlongul si ai si 1 suc gratuit, hotelurile de obicei sunt pe plaja si nu foarte inalte asa ca toata lumea are apropae vedere la mare, nu sunt foarte scumpe si pe langa cazare ai si masa asigurare dupa preferinte (mic dejun, demipensiune sau all inclusive), la ei dupa ce ai mancat la restaurant primesti desertul gratuit.
Povestire:
Eu am fost acum 2 ani cu parintii prietenului meu si am fost sa mancam undeva unde mancasera ei des cu 1 an inainte. I-au recunoscut, ne-au chemat cu bratele deschise, ne-au servit cu bauturi si desert pe gratis si ne-am simtit super bine. (si nu cuvantul gratis ne-a dat sentimentul asta, daca intelegeti ce vreau sa zic)... unde la noi se intampla asa ceva?
Trebuie sa ai totusi grija ca la ei clasificarea hotelurilor, pensiunilor se face altfel decat la noi, sa zicem ca ai un hotel de 2 stele- nu este echivalet cu un hotel de 2 stele de la noi. Trebuie sa iti faci rezervare la unul de cel putin 3 stele si iti garantez ca te vei simti de milioane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa iti mai spun:
Calimera= Buna dimineata
Calispera= Buna seara
Atat mai tin minte happy

Si vezi ca la ei este foooarte cald dar dupa ora 5 e superb sa te plimbi pe plaja. Cred ca cea mai buna perioada, sa nu fie prea cald, este luna iunie, sf lunii august inceputul lui septembrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti laege altceva in Grecia nu neaparat locul ala plin de turisti si de romani..., dar clar Grecia in locul Romaniei..., oricum ai mare grija de unde cumperi sejurul, ca se dau tepe la greu si poti vea o surpriza foarte neplacuta la destinatie

| deea_6152 a răspuns:

Paralia clar desi multi romani nu atata mitocanie ca la noi, in plus mai curata si apa si plaja si sincer nu ai de ce sa te plangi e superb