| Ionică a întrebat:

Ce parere aveti despre litoralul romanesc si despre cel bulgaresc? Unde e mai bine? Unde e mai rau?

7 răspunsuri:
| crisS a răspuns:

Ti l'as recomanda pe cel romanesc. In Bulgaria ai conditii mult mai bune de cazare dact la noi, preturile sunt mai mici dar oameni de acolo se comporta cu tine mizerabil, pentru ca esti roman si asta este cel mai urat lucru sa te simti prost pe bani tai. Cel putin la noi e distractie si oameni sunt destul de ok.Totusi incearca sa gasesti ceva oferte pentru mare in alte tari precum : Grecia, Muntenegru, Italia,...

| CM7YRE a răspuns:

In bulgaria cred si eu ca e mai bine, n-am fost, dar asa stiu din cate am auzit la totiwinking

| Jane a răspuns:

Am fost si pe litoralul romanesc si pe cel bulgaresc si pot spune ca in mod clar cel bulgaresc este mai bun, mai curat, nisipul e mai fin etc. De asemenea, si serviciile sunt mult superioare celor romanesti. Eu as alege fara sa ezit litoralul bulgaresc. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Petronela a răspuns:

Mai bun e cel bulgaresc.

| cornel a răspuns:

Cu siguranta cel din Bulgaria

| mickeye a răspuns:

Am fost şi eu la mare la bulgari de 1 MAI..Am stat doar două nopţi.
singurii turişti străini pe care i-am întâlnit acolo erau, în mod surprinzător, români..am văzut doar câteva mașini de RUSIA, UCRAINA, GERMANIA sau FRANȚA.
Parcă eram în România..pe străzi,dar și prin parcările hotelurilor și nu numai,erau doar mașini românești.în supermarketuri, în benzinării, printre blocuri, peste tot erau mașini înmatriculate în ROMÂNIA..Ca și cum toți românii s-au mutat în Bulgaria.
Și se mai zice că românii n-au bani.
Și culmea,în NESEBAR,de exemplu, erau sute de hoteluri.și nu prea am văzut nicio mașină de România.dar, în timp ce mergeam prin această stațiune, m-am dus să văd și eu VICTORIA PALACE.Jur că în parcarea acestui hotel de5 stele erau numai mașini cu numere de România.
Ceea ce dovedește încă o dată că românii sunt cei mai snobi și mai țărani oameni din univers.
Oricum,majoritatea românilor pe care i-am văzut în Bulgaria aveau mutre de porci,comuniști,securiști sau țărani,care au devalizat țara,au jefuit-o.și au bani nemunciți.
Iar în Veliko Târnovo,la fel,în centru,erau numai mașini de RO(în special București,Dâmbovița,Constanța,TULCEA,Argeș,Teleorman,Giurgiu, Călărași), deci sudiști.
Iar bulgarii sunt foarte nesimțiți. drumul de la Varna la Ruse prin Shumen e un dezastru, plin de gropi...am fost cu o mașină joasă,am mers destul de rapid,pe drumurile alea am făcut praf amortizoarele,era drumul atât de prost încât dacă nu eram atent,sigur aș fi derapat.
ideea e că am întâlnit multe echipaje de poliție la pândă,prin boscheți...dar de obicei,bulgarii făceau semne cu farul și am încetinit de fiecare dată.
prin majoritatea orașelor am văzut câini maidanezi, blocuri comuniste urâte, izolate haotic, balcoane închise aiurea.Ce să mai? România e mult mai dezvoltată decât Bulgaria.
Nu știu de ce toți au senzația că Bulgaria e cea mai tare țară din lume..cred că e rezultatul propagandei agresive făcută de majoritatea televiziunilor românești,care practic nu sunt subordonate interesului public, ci mai degrabă interesului anumitor străini, și care au făcut o pasiune din a denigra România și de a-i lăuda pe bulgari până la extrem, așa cum era Ceaușescu lăudat la televiziunea publică în vremuri demult apuse.Cred că ăștia din România sunt chiar plătiți de străini,probabil de nemți sau ruși,ca să mănânce rahat de România și să-i laude excesiv pe bulgari.
De exemplu,am fost pe plajă la Duni,și era plină de gunoaie, PETuri de plastic, de ambalaje.
Apa era curată, dar mult prea rece ca să intru în ea.Din păcate..cu toate că a fost foarte cald.
Rezultatul e acela că 10000000 de români țin neapărat să-și facă vacanțele în străinătate, în condițiile în care România are 20000000 de locuitori.Iar majoritatea românilor aleg Bulgaria, fiindcă e cea mai apropiată țară.
Și cum românii sunt cheltuitori, Bulgaria are mult de câștigat..de exemplu, fiecare român care merge în vacanță în Bulgaria, cheltuie în medie cam 1000 de euro(o familie obișnuită de3 persoane poate cheltui și 3000 de euro în câteva zile)..imaginați-vă câți bani fac bulgarii pe seama proștilor de români.
Prin VARNA, în parcarea unui mall, majoritatea mașinilor erau, de asemenea, românești(B, CT, TL)..Probabil meltenii își duc țoapele la shopping la sud de Dunăre, că-i tot în străinătate, și mai ieftin ca la MONACO, nu?
Eu am plecat din Brașov până la Sozopol și în total am parcurs 1400 km..Pentru că am mers pe la BUCUREȘTI-RUSE-VELIKO TÂRNOVO-SLIVEN-BURGAS-SOZOPOL-BURGAS-VARNA-SHUMEN-RUSE-BUCUREȘTI BRAȘOV.
Traseul a fost frumos doar de la Brașov până la Câmpina, în rest drumul a fost destul de lung, plictisitor și chiar urât, prin Bulgaria..am traversat zone de rahat, Sliven arată jalnic..Serios,era totul înverzit, mai ales între Brașov și Predeal, peisajul a fost de vis. Așadar, sunt locuri foarte aproape de mine în țară mult mai frumoase decât în Bulgaria..acum că am fost și la Burgas,pot spune că am văzut cam toată Bulgaria,inclusiv munții și nu mi s-au părut deloc spectaculoși,interesanți.
Bine,probabil că vouă, Razgradul, BURGASUL, Dobrich vi se par super mișto..eu n-am de ce să contrazic.
acum, fără glumă..am auzit de mulți români care își petrec revelionul în orașe ca SOFIA,RUSE sau DOBRICH.
Doar între Veliko și Burgas drumul a fost bun,în rest, dezastru.și la câți bani fac bârzoii pe seama românilor, ar fi putut și ei să repare drumul RUSE-VARNA, că e destul de prost.
Am dormit doar 2 nopți în Bulgaria, la un hotel, trebuie să recunosc, cu 25 de leva pe noapte.E adevărat, nu era cine știe ce..camera era dublă,dar mică,cu televizor, baie și cam atât. într-una din nopți, tocmai când pregăteam patul, a picat curentul și vreo 30 de minute ne-am chinuit cu o lanternă pe care o port mereu cu mine în bagaj.
Dar m-am chinuit vreo 20 de minute să mă cazez,fiindcă bulgarii sunt proști rău,nu știu deloc engleză,nici măcar în rusă nu ne-am putut înțelege.în cele din urmă, cu greu, prin semne, am reușit să ne cazăm.Mobila din cameră era puțin deteriorată, ușa crăpată, clanța de la ușă ruptă..probabil tot niște români au stat în acea cameră de au distrus-o, că românii sunt neciopliți.
Iar la întoarcerea în țară, a fost dezastru..vama a fost aglumerată rău..SE FORMASE O COADĂ DE CÂȚIVA KILOMETRI PENTRU PLATA TAXEI DE POD DE 4 LEVA.
Cred că am așteptat o oră..erau mii de bucureșteni parveniți,numai cu mașini noi,limuzine MERCEDES,BMW, AUDI, Q7, X5-uri...unii dintre ei erau nervoși,claxonau, înjurau, că fiind mega șmecheri, nu erau obișnuiți să aștepte prea mult timp...sunt probabil genul de cimpanzei care în România dau flashuri disperați,trec pe roșu,depășesc în curbe.
Așadar,de la intrarea în Ruse până în Giurgiu s-a circulat bară la bară,așa cum se circula odinioară pe VALEA PRAHOVEI.
Ce-i drept,și până la București,traficul a fost cam aglumerat.
Oricum,mie îmi place mai mult la munte decât la mare.
Cred că pe viitor când voi merge la mare,voi alege România, pentru că aici mă simt cel mai bine.îmi place ca atunci când mă cazez, când merg la terasă sau la restaurant să pot vorbi în românește, să pot plăti cu lei..ca să nu mai zic că la noi la mare se ajunge mult mai ușor, contrar celor susținute de sclavii din televiziuni.din BV am plecat la 7 și am ajuns la Burgas seara la 8, cu 2 scurte opriri..ideea e că am pierdut vremea prin București să caut să schimb leva..nu am găsit nicăieri, că bucureștenii, cum sunt bulgarofili, i-au luat pe toți. abia la Giurgiu am găsit.
Nu pot spune că mi-a fost greu să mă descurc în Bulgaria..la supermarketuri, la benzinării n-am avut probleme..Totuși,undeva prin Nesebar am încercat la câteva bancomate să scot niște bani de pe card, abia la al4-lea am reușit, deoarece restul îl refuzaseră.
Ce m-a amuzat e că prin NESEBAR am văzut o broscuță veche cu numere de BUZĂU..Am văzut și câteva mașini înmatriculate în România mai vechi, dar majoritatea mașinilor de România pe care le-am văzut erau ultra scumpe, gen AUDI TT, AUDI Q7, CAYENNE, deci mașini de lux, și multe, nu glumă...și când mă gândesc că toate aceste mașini au fost luate cu bani furați...
Eu unul am cheltuit puțin..am mâncat un fel de mici la KAUFLAND,am mâncat roșii cu brânză și salam, am mai luat câte un hot dog, ceva dulce, dar n-am fost la restaurant..am luat pentru acasă niște lichior de trandafiri,parfum de trandafiri,cremă de mâini,șampon de trandafiri.
dar,judecând după mașinile pe care le au,probabil românii care merg în străinătate,nu numai în Bulgaria,sunt risipitori, aruncă cu banii în stânga și-n dreapta, nu se uită la bani.
puteți să spuneți că-s zgârcit, dar nu îmi vine prea ușor să arunc aiurea cu banii, mai ales că știu că sunt bani munciți..de exemplu,în Burgas,Nesebar, Sozopol, peste tot unde am parcat mașina, n-am plătit deloc parcare..am preferat să parchez mașina mai departe decât să dau bani la parcare.
și nu m-am îndurat nici să stau la vreun hotel de fițe cu 100 de euro pe noapte..nu pentru că nu mi-aș fi permis, dar pur și simplu nu am vrut. Oricum,în general,în Bulgaria la mare merg snobii, parveniții, inculții(judecând după ce mașini au).și dacă urmăriți pe internet clipul acela în care nu știu ce femeie de etnie rromă din CEJANI țipă că i s-a furat mașina scumpă din parcarea hotelului, îmi veți da dreptate..pentru că 99% dintre românii care călătoresc în străinătate,fie înghesuiți în autocare sau avioane ca sardelele,fie cu mașina personală,nu o fac că le place neapărat să călătorească,să descopere locuri noi, ci o fac că așa-i la modă, cool.
Românii merg la mare străinătate din același motiv pentru care unele dame își cumpără poșete de mii de euro, sau motivul pentru care unii giboni își iau FERRARI..nu pentru că ar avea nevoie de ele,ci pur și simplu,că așa trebuie.
imaginați-vă două țoape discutând după ce trece vara:
-Fată,tu unde ai fost la mare? Pe mine m-a dus sponsorul la Monte Carlo.tu unde ai fost fă,săraco?
-A,eu am fost la Bulgari, dar am stat la The five-star Victoria Palace Hotel & SPA...și e scump, fată.
Vă dați seama, n-ar putea să spună. AM FOST LA NEPTUN, EFORIE..Nu merge,se face de râs.
Oricum, din ce am văzut,doar SOZOPOLUL și NESEBARUL sunt mai frumoase,că OBZORUL,POMORIE mi s-au părut urâte.în POMORIE de exemplu, era plin de gropi, se construia mult, era totul un șantier(asta e valabil pentru tot litoralul bulgăresc).
Dar am rămas impresionat de cât de mare e NESEBARUL..Acolo e plin de clădiri noi,moderne, unele cu turnulețe, precum în Buzescu, la noi..Se construiește mult,dar nu neapărat și frumos.în tot NESEBARUL,decât câteva clădiri mi s-au părut mai deosebite,restul mi s-au părut urâte,înghesuite.
Și mi se pare rușinos pentru noi,ca români,că noi,românii,mergem buluc,la bulgari,în vacanță.Iar în România,rar vin turiști bulgari,cu toate că România e o țară de mii de ori mai frumoasă.
și ce e și mai josnic e că ne mai și înmatriculăm mașinile la ei(mai exact,țăranii),că eu nu mi-aș înmatricula mașina vreodată în Bulgaria.
Înainte să plec în această vacanță,citisem pe tot felul de forumuri cât de. mișto este în Bulgaria pe litoral, că Burgasul e de vis, e tare.că e plin de verdeață, că rivalizează cu orașe precum Barcelona sau Paris (2 dintre orașele europene de care țoapele parvenite, snoabe din România sunt atașate).
Să fim serioși, Brăila e mai frumos decât Burgasul..ca să nu mai vorbesc de Constanța..nu știu ce prost zicea pe alt forum că nu găsești nicio groapă în tot Burgasul..eu unul am găsit mii și cu greu le-am evitat.în plus, sunt peste tot cocoașe de cămilă...sunt foarte enervante,fiindcă unele sunt din beton,înalte și ating pe dedesubt.
Burgasul are câteva străzi pietonale, nu sunt cine știe ce, un parc frumos lângă mare, dar nu e nicidecum atât de frumos pe cât spun majoritatea românilor care au fost acolo...Cum că e oraș magic, oraș de poveste..eu cred că românii au o problemă..tot ce e în afara României li se pare. mișto,mult mai mișto decât este,de fapt.
Serios,dacă citești pe anumite forumuri ce aberații scriu unii români despre Burgas,ai putea să crezi că Parisul e oraș urât pe lângă Burgas.
Ideea e majoritatea orașelor bulgărești sunt de rahat,nu se compară niciun oraș din Bulgaria cu BRAȘOV,TIMIȘOARA,CLUJ.Cel puțin,în Brașov,străzile principale arată bine,sunt marcate,n-au gropi. exact ca în Vest.
Tocmai de aceea am fost la Burgas,pentru că vroiam să mă conving cât de adevărată e povestea pe care o spun toți,de la ANTENĂ,LA PRO TV,că litoralul bulgăresc e de vis.
Pe mine nu m-a impresionat deloc.mie nu-mi plac clădirile noi, modrerne prea mult...mi-au plăcut doar orașul vechi din NESEBAR ȘI SOZOPOL.
Am atașat și câteva poze, în care am surprins și partea negativă, și cea pozitivă ..am încercat să fiu obiectiv, nu sunt genul care să mă las ușor manipulat..eu cred ceea ce văd.
Acum sunt cam obosit dar voi mai scrie și alte impresii pe viitor.
În orice caz. Bulgaria nu e nici mai frumoasă, nici mai dezvoltată, nici mai civilizată ca România.

probabil că voi toți ați fost în altă Bulgarie..eu în Bulgaria am văzut mii de gunoaie pe plajă și la Duni, și la Sozopol.
am văzut unele hoteluri care arătau mai rău decât orice hotel de pe la noi..am văzut căruțe pe șosele, gropi în asfalt, mizerie cât cuprinde,țigani, sate urâte, sărăcăcioase, blocuri urâte, în toate orașele prin care am trecut arată rău..nu aveau borduri, trotuare asfaltate.
munți cheliți(defrișați) între Sliven și Velikă Târnovo), de fapt nu cred că erau munți....mai mult aduceau a dealuri, că munți adevărați sunt prin Brașov, Bușteni. Făgăraș.
Când intru în Bulgaria am senzația că m-am întors în timp, în anii 80. doar termopanele și balcoanele închise haotic mă fac să realizez că nu m-am întors,de fapt, în timp.
E o idioțenie să susții că Bulgaria e mai frumoasă decât România.cel puțin, ca peisaje, în România sunt mii de locuri mai frumoase..am fost și la munte în Bulgaria și nu mi s-a părut nimic deosebit.
Cât despre litoral, am văzut cam ce e și în Bulgaria, pot spune că la noi e mult mai bine, mai frumos..la noi ajung mult mai repede, în câteva ore, cel mult 6..pe când, până la Sozopol am făcut aproape 10 ore.
La noi încă sunt multe locuri pe litoral unde e curățenie, liniște și civilizație..mai ales în Deltă, dar și în sud.
Dar, repet, dacă ești snob cu nasul pe sus, îți pute România(normal) și vrei neapărat să pleci în străinătate, Bulgaria e alegerea perfectă..pentru că mai bine mergi în Bulgaria, la bârzoi( bulgăroi) decât în Grecia, Turcia sau mai știu eu unde.
Mai ales dacă mergi cu mașina personală..Adică românii sunt așa disperați să meargă numai în afara țării de1 mai sau în concedii, că ar fi în stare să se ducă și pe altă planetă. vorba aceea, ROMÂNU AR PLECA VARA CU SANIA, AR FACE TOT DOAR CA S-AJUNGĂ-N SPANIA.
Din București până la Sozopol cred că sunt 4-500 km, până la nu știu ce insule din Grecia, sau până-n Antalya sunt peste 2000 de km..deci trebuie să conduci ca un sclav 2 zile continuu,să tragi mai ceva ca un șofer de tir,să te chinui.și pentru ce? Ca să poți spune că. ești în rândul lumii,ți-ai luat nevasta,plodul din dotare, și ai plecat cu cățel, cu purcel, la Hantalya. unde fără 3000 de euro n-ai ce căuta, între noi fie vorba.
și cred că 99% dintre rromânii care merg,vezi Doamne, în Antalya, nu o fac că le place să călătorească, ci fiindcă așa e la modă..cum e la modă să te îmbraci ..de firmă.
Asta-i mentalitatea rromânului. spiritul de turmă. dacă vecinu a plecat la mare în Turkey, ce,eu-s mai fraier? Lasă că merg și eu, îi arât eu lui cine-i mai bengos.
Oricum, la nisipurile de aur în Bulgaria, merg mai mult sărăntocii...precum primarul din clejani căruia i s-a furat bolidul...
Dar bogătanii,adică parveniții adevărați, Snobii veritabili, se duc la Monte Carlo, în Tenerife.ăia care merg în Bulgaria, deși sunt plni de bani și fițe, sunt sărăcii. mici copii pe lângă alde Poponeț și cei care își fac concediile prin locuri îndepărtate.

| ZuZyK_7094 a răspuns:

Tinand cont de oamenii din aceasta tara care se duc pe litoral numai pentru a face dazastru, evident ca litoralul bulgaresc este cel mai bun.