| lore_9594 a întrebat:

Ce pot face ca sa nu imi mai fie rau pe masina? nu pot merge in nici o excursie din cauza asta. m-am saturat ca toate colegele mele sa se distreze in excursii si eu sa nu pot merge din cauza asta.straight faceMultumesc!

27 răspunsuri:
| astertix09 a răspuns:

Sa ai mereu cu tine o punga pentru cazul in care iti vine rau sa vomiti, sa ai o lamaie, doua cu tine. si nu in ultimul rand sa incerci sa privesti prin parbriz inainte, in autobuz sa nu stai pe roata sau in spate langa motor unde se emana gazele

Shin
| Shin a răspuns:

Exista medicamente pentru asa ceva la farmacie. Daca nu-si fac efectul, ai sa scapi de rau de masina daca reusesti sa intretii o conversatie cu cineva si nu te vei gandii la ""raul de masina". Acesta este 90% provocat psihic, deocarece tu te deplasezi cu viteza dar de fapt stai pe loc (pe scaun). De aici apare o confuzie, o mica ameteala, si la sfarsit raul de masina. Trebuie sa iti distraga cineva atentia. Eu am avut mari probleme cu raul de masina am scap doar daca sunt la volan, eu tongue Inca ceva ce poti incerca, e sa-ti tii capul intre picioare, astfel incat sa nu mai vezi pe geam ca te deplasezi (poti asculta muzica in acest moment ca sa treaca vremea mai repede). De asemenea, evita sa te uiti la filme, sa citesti carti, sau orice iti solicita atentia. In mare parte aceste activitati iti agraveaza situatia.
Numai bine, Shinwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dramamine

| arysa a răspuns:

Si eu am rau de masina si am luat Emetostop si m-am simtit excelent 10 ore in masina! Partea rea e ca produce somnolenta.In rest mai urmez sfaturile de pe site-ul urmator:
http://www.medicina-naturista.ro/......asina.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lore. raul de masina se manifesta ca si in situatia de otravire. iar corpul se manifesta ca atare.stiam ca sunt niste pastile care te ajuta la drum lung. dar tot antrenamentul este bun pana la urma.sau conduci tu. daca conduci tu ...nu te mai afecteaza fiindca tu controlezi miscarea masinii si nu te mai afecteaza.

| kira3379 a răspuns:

Trebuie sa intrebi la farmacie ca sunt mai multe tipuri de pastile pentru asta. si eu am aceeasi problema dar nu imi amintesc acum cum se numesc pastilele pe care le-am luat, oricum la farmacie gasesti sigur! eu una am constatat ca daca ascult muzica si privesc mai mult pe geamul masinii aceasta stare dispare. oricum acum depine si de om! happy

daniela
| daniela a răspuns:

Ai incercat cu metroclopramid?

| alexa_9054 a răspuns:

Buna,
Cel mai bine este sa iei inainte de plecare o pastiluta de Emetostop. Sigur te va ajuta.

Pa pa

| elyssa20 a răspuns:

Pai asculta sfaturile lui astertix09 si eu iti mai dau unu ia si un metroclopamid inainte de a pleca la drum.kiss.

| lili2006 a răspuns:

Eu am aceeasi problema, mai ales la serpentine, am consultat medicul, totul provine de la urechi, mai precis de la scarita din pavilionul urechii.cand mergi in masina incearca sa stai in fata, nu manca citrice, lamaia nu e buna, incearca sa iei EMETIRAL, nu (metroclopramid ca este pentru alte afectiuni care provoaca voma, cu 30 minute inainte de plecare sau decolare), daca ti e foame si ai stomacul gol mananca niste covrigi din aceaia la sir, nu sarati sau cu mac, nu bea acidulat, nu citi sau completa rebus, uita te cat mai mult la drum, si cel mai important sa fi odihnita inainte de acel drum, la mine asa mai trece, dar nu in totalitate. ce sa ti zic bafta

| naty_3185 a răspuns:

Si eu am probleme din astea! ia-ti cu tine lamaie taiata feliute si la curbe, serpentine, inchide ochii! iti face bine! eu asa fac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceiasi problema. Chiar maine am de mers 6 ore cu masina si nu stiu ce o sa fac. Pup pamantul daca nu o sa vomit pe drum, am luat si eu emetostop da nu isi face prea bine efectul la mine Mi-a mai dat de la farmacie emetin forte, cica e bun, sper sa ma ajute si sa nu scot pungile din geanta Si muzica e buna, dar totusi, nu is cine stie ce credincioasa, da inainte de plecare e bine sa faci o rugaciune si sa iti rogi ingerasul sa aiba grija de tine.

| juniper a răspuns:

@lore, eu fara sa vreau am incercat sa trec peste asta, sa=ti zic cum s-a intamplat: Am castigat o excursie la Balaton in Ungaria (de la olimpiada la engleza), nu puteam sa renunt la excursie fiindca imi era rau, ar fi fost stupid, mai ales ca mergeam cu autobuzul, asa ca mi-am luat multe pungi si am pornit la drum, daca ti-e rau mai bine vomita decat sa nu, altfel te vei simti si mai rau, m-am simtit mai bine dupa ce am vomitat. Si fara sa-mi dau seama am ajuns cu bine, desi eram foarte palida. Lore cel mai bine ar fi sa-ti infrunti teama asta de rau, de vomitat, pana la urma tot va trebui sa mergi undeva, ce stiu eu, dupa ce termini scoala, asta este doar un exemplu, daca nu iti infrunti teama cat mai repede, va fi rau, cu cat mergi mai des cu masina sau autobuzul cu atat vei rezista mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi este rau in masina dar am luat medicamente de la farmacie pe nume Emetostop si nu am mai m-i-a fost rau.asa ca foloseste si u medicamentele astea si o sa vezi cum te simtiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am rau de masina.nu exista drum care sa nu vomit. mi-amintesc ce groaznic a fost drumul de la Miercurea Ciuc la Galati, am vomitat de 3 ori.simteam ca muream. oricum uneori am noroc iti dau cateva sfaturi care le stiu si eu.in primul rand chestia cu raul de masina este psihica, deci incearca sa vorbesti cu cineva in acel moment si sa nu te gandesti ca vomiti, adica poti sa repeti in minte,,,," NU VOMIT CU SIGURANTA.ETC." ...in al doilea rand vreau sa spun ca lamaia nu este deloc buna pentru raul de masina. o sa ti se para la inceput ca e buna pentru rau, dar mai incolo acel acid citric care il contine lamaia o sa te faca sa vomiti.alt sfat daca nu ai cu cine sa vorbesti sau ceva care sa nu te faca sa te gandesti la vomit este sa asculti muzica si sa privesti in departare, iar ceva incercat de mine: eu cand mai merg cu masina imi iau Golia, niste bomboane mentolate care le sugi. Mie imi fac foarte bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare: e bine sa stau pe scaunul de la geam(in autobuz) sau pe cel de langa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emetostop

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai pe Gooogle cu "AVIMAX" - Promethazine tablets. Contin "promethazine theoclate - 25mg". Vezi in ce pastile romanesti se afla aceasta substanta si pote le vei gasi la farmacie. Aceste pastile(Avimax) sint special pentru raul de mare si masina. Eu le-am incercat pe mare si merg... Sper sa va ajute!
PS: Daca cineva le gaseste in farmaci si le si incearca il rog sa scrie aici daca merg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastilehappy Metoclopramid sunt foarte bunehappyeu nu am avut nici o problema de la bucuresti la sibiuhappysau asculta muzica dar orice ai face nu te mai gandi la acest lucru...fiindca iti produce si mai mare rauhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti proasta o sa vomiti

| Myky_6952 a răspuns:

Buna! In clasa mea sunt multe fete care au aceeasi problema...
Din fericire Ioana, una dintre ele, a scapat de aceasta incercand un fel de pastile.Nu i-a mai fost rau niciodata si medicamentul nu a provocat nici un efect secundar[YAY]!
Urmeaza partea proasta...medicamentul este din strainatate[Oops] dar ea l-a folosit acum 5 ani si se pare ca a ajuns si in tara noastra!

Imi pare rau ca nu ti-am prea fost de ajutor. Sper ca altcineva stie cum se numeste medicamentul.Bafta!

| YLLL a răspuns:

Emetostop e f bun. am mers la mare, vreo 18 ore si nu mi. a fost rau deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mers 6 de km si ma vomitat de vreo 10 ori nu pot sa merg cu masina si ce este mai greu e ca joc la o echipa de fotbal si depind de dcarul loar adica de mine si mi-e greu s afac depasari ma puteti ajuta plizzzzzzzzzz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mers 600 de km si ma vomitat de vreo 10 ori nu pot sa merg cu masina si ce este mai greu e ca joc la o echipa de fotbal si depind de dcarul loar adica de mine si mi-e greu s afac depasari ma puteti ajuta plizzzzzzzzzz

| mariutzamary a răspuns:

Stiu cum e incearca niste bomboane mentolate pe mine ma ajuta dar sa nu incerci guma iti provoca o stare de voma si mai mare

| Neacşu_George-Andrey_1937 a răspuns:

Cel mai bine e sa iti iei o lamaie cu tine....si cand iti e greata iei putina zeama...

| MariaMarya85 a răspuns:

Nu te uita pe geam, sa lingi o lamaie, sa ai cateva pungi cu tine, sa iti iei o revista ceva la tine, sa mirosi servetele umede, si daca poti sa adormi, o sa simti ca esti acasa happy