| asperger3 a întrebat:

Ce ruta imi recomandati sa merg la vara(vreau neaparat cu trenul)
Piatra-Craiova-Deva(doua zile in care sa stau in Deva, sa revizitez Castelul Huniazilor si alte obiective din Deva-sa imi spuneti va rog ce as putea vizita in Deva)-Sibiu(doua zile ca sa vizitez Sibiul si sa ma odihnesc)-Piatra Olt

SAU

Piatra Olt-Craiova-Caransebes-Resita(vizitez Resita si iau operatorul privat spre Timisoara)-Timisoara-Sibiu-Piatra Olt.
Si ce obiective imi recomandati pentru fiecare traseu in afara celor mentionate?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| francut a răspuns:

Indiferent de ordinea vizitarii, in Craiova ai multe de vazut. Nu poti face Craiova-Deva in doua zile.
In Craiova, ai Muzeul de arta, parcul Romanescu, Gradina botanica si tot centrul vechi cu arhitectura sa frumoasa. In Deva, doar cetatea prezinta interes. Dar vad ca-ti propui sa ajungi si la Hunedoara. Poate vrei si la Simeria pentru parcul dendrologic?
Cat despre Timisoara si Sibiu, fiecare in parte necesita mai multe zile pentru a le vizita cat de cat. In Sibiu, doar in orasul vechi, fiecare cladire si fiecare piatra prezinta interes. Muzeul Brukenthal, Catedrala Evanghelica, Manastirea Ursulinelor, sunt doar cateva repere. Alte muzee (farmacie, istorie, etc). Mai este si Muzeul Astra (Muzeul satului) cu cele peste 100 ha cu case minunate, mori, etc. In fuga, il poti vedea intr-o zi intreaga.
Timisoara nu o cunosc bine. Dar, la fel, sunt multe de vazut. Mai ales in zona veche a orasului. Iar parcurile sale sunt renumite.

| asperger3 explică (pentru francut):

Multumesc. in Craiova ma pot duce cu tatal meu...
Am sa merg cu trenul pe relatia Craiova-Simeria-Deva(as sta 2-3 zile)-Sibiu(3 zile) si apoi cu trenul pana in Piatra

| asperger3 explică (pentru asperger3):

*Pe Vaile Oltului si Jiului

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In Deva mai mult decat cetatea pe care o vezi in 2 ore maxim nimic.
La Resita chiar nimic
Sibiul e un oras superb sa te plimbi prin el, suficiente muzee si restaurante sa pierzi 2 zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam nasoale ambele rute. La Reșița ce crezi că poți vedea? Aș alege-o totuși pe prima.
Dar dacă ar fi să am de ales, aș opta pentru o călătorie în Moldova / Ardeal (nu doar Sibiu) sau o vacanță în deltă, asta dacă vrei în România.