| AvalohAlyn a întrebat:

Ce tari ați vrea să vizitați dacă ați putea?
Eu SUA,Hawaii,Noua Zeelanda,Coreea de Sud,Franța,Israel,China,Canada,Austral Japonia,Brazilia si Argentina insă cel mai mult as vrea sa vizitez SUA mai ales adică New York,Los Angeles,San Francisco, California, Florida si maj ales Hawaii.

Dar ce visez eu nici România eu nu o știu asa bine.Din jocurile ETS 2 ATS si GTA am mai aflat parca câte ceva despre alte tari și mai ales America dar eu ca vacante mai mult am fost pe litoralul romanesc și de câteva ori la București.(sunt dim Galati)
Dar nu-i bai, o sa vizitez și România toată tot virtual ca am harta României în Euro Truck Simulator 2 si seamana cu cea din realitate.
Motivul pentru care nu prea plec în vacante și călătorii este ca am un motan și nu am unde sa îl las. Ultima data când l-am lăsat la cineva și am plecat la mare a plâns mai multe zile acolo unde l-am dus. Mieuna intr-una.Asta e, deci o sa vad lumea, tarile și România tot cu ajutorul ghidurilor turistice i jocurilor pe PC.laughingEventual și a Youtube-ului.
Voi ce tari ați vizita? Ce culturi va plac? Mie cel mai mult îmi plac Statele Unite ale Americii și statul Hawaii.In rest, chiar si România e frumoasa foarte, recunosc.

Răspuns Câştigător
| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Să nu te lași, luptă pentru toate visele tale. Să n-asculți pe nimeni care-ți spune că visezi prea mult, oamenii ăia habar n-au ce-i in capul tău.
Căndva, am avut același vise ca și tine și cănd spuneam prietenilor sau amicilor, rădeau de mine. Incercau să-mi spună să fiu ca ei, Să nu mai visez că visez degeaba. Eh,, s-au inșelat. Mi-am indeplinit cu mult peste așteptări visele.
La 14 ani visam să zbor pănă la New York doar să beau o cafea. Să iau cina in Los Angeles si Micul Dejun in Canada. Am făcut toate asta inainte să implinesc 32 de ani și nu doar pentru o singură datâ ci lunar, uneori chiar săptămănal.
Am călătorit atăt de mult incă am impresia că planeta-i ca un orășel mic, La fel dr mic ca orășelul natal din Romănia.
America de nord este continentul meu favorit, Este și frumos dar mai frumos este felul de-a fi a oamenilor, A Americanilor de rănd. Comparativ cu alte locuri, In America nu trebuie să fi atent la fiecare pas.
Ca exemplu iți căteva tări in care am fost.
In Israel trebuie să fie atent la toți cei din jurul tău. Să eviți locurile aglomerate și cele populate de Palestinieni.
In Mexic și tările din America Centrală, e indicat să te imbraci ca baștinași și să keep a low profile. oricănd poți fi victima unor schimburi de focuri dintre carteluri.
In Brazilia și Columbia poți fi jermănit ziua in amiaza mare.
In SUA e altă poveste.
Am fost in toate statele, The lower 48 states, Alaska/Hawaii și cele 12 Caribbean Islands, mai puțin Cuba.
Unele insule sunt a Americanilor, altele sunt independente, Dar toate sunt frumoase și au aerul ăla de insulă. Mi-a plăcut foarte mult Poerto Rico. Băștinașii gătesc niște fructe de mare de nu mai vrei să pleci.
In Nord, cel mai frumos stat este Montana. Am fost de căteva ori pe la ei, Nimic nu se compară cu micul dejun și aerul dimineților din Helena sau Great Falls. Locurile astea n-am cum să le uit.

Sunt 20 de ani de cănd tot călătoresc și incă nu m-am plictisit.

Iți doresc succes și nu te lași. Singurul lucru de care ai nevoie să-ți indeplinești toate visele, Este Curaj

| Parakeets a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

N-aveți idee cât mă bucur să îmi încep o dimineață în care mă simt cam gânditoare și încă analizez ce să aleg pe viitor, să fac pe lângă munca de profă și credeam că visele s-au cam dus, dar eu citesc asta și un nou elan mi-o năpădit sufletul. happy
Și visul meu e tot America. Nu am cum să nu fiu îndrăgostită de ea, de țara tuturor posibilităților, cu o mentalitate aparte, dar și unde ispitele sunt cele mai mari. happy Dar da, aia e America, chiar că noua lume. happy Deci da, sper să-mi îndeplinesc și eu cândva visul. happy

Dar din ceea ce ați descris, sună America de Nord o țară destul de safe așa. Cât de America Latină, da, am văzut și eu prin prisma documentarelor și chiar și al filmelor că e chiar vestul sălbatic acolo. happy Ăia încă sunt sălbatici. Dar tot din documentare am văzut că nici în America de Nord nu e chiar sweet totul. Adică unii se împușcă și pe acolo ziua în amiaza mare, iar crimele sunt destul de frecvente.
Și acum întrebarea care mă interesează. happy
Care stat, oraș american ar fi cel mai safe din America de Nord?

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru Parakeets):

Care stat? Aș spune că Montana sau Wyoming, dar poate mă înșel.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calatoria... unul dintre obiectivele pe care din pacate nu cred ca le voi putea bifa ca realizate vreodata.
Mereu mi-am dorit sa calatoresc in jurul lumii, sa vad locuri noi, sa descopar culturi diferite ...totul insa cred ca va ramane la statutul de vis nerealizabil.
Banii imi lipsesc ( trebuie multi pentru calatoria vietii happy ) iar locul de munca ma tine pe loc blocata, apoi daca tu ai o pisica care ar incapea cu usurinta intr-un bagaj de mana, eu am 3 catei/caini si o pisica happy

Ce mi-ar placea sa vizitez?
In primul rand Romania, in intregime, cele mai frumoase locatii si obiective turistice, apoi, Coreea de Sud, Japonia, China si SUA.

| Parakeets a răspuns (pentru anonim_4396):

I know you, miss Pufini. happy
Nu am cum să nu te cunosc, again and again. happy
Orice ar fi, nu renunța, cândva va deveni realitate și visul tău. Nu uita! Va deveni! Doar asta trebuie să-ți repeți în minte. Nu poți să te lași. Ți s-a dat un vis, ca să-l protejezi, fight for him, apoi să-l îndeplinești și urmezi. Poate nu azi, poate nu mâine, poate nici în viitorul apropiat, dar măcar setează-ți în minte faptul că poate măcar în viitorul îndepărtat va fi posibil. Și va fi! Nu te lăsa, Pufini Agașhi. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Eu am cam renuntat la el... dar in fine, poate intr-o zi, intr-o alta viata se va indeplini si visul meu happy
Sau poate, nu trebuie sa visesez asa departe happy... si visul cu siguranta se va indeplini! happy

| Parakeets a răspuns:

Motan zici?
Bagă-l în bagaj (asta dacă tot ești alone și nu ai cu cine să-l lași acasă) și plimbați-vă. Vedeți lumea!
Dacă ești la vârsta tinereții, ce naiba poate fi mai frumos decât să mergi cu companionul tău, cel mai fain tovarăș care nu te va trăda niciodată, în aventurile vieții. E o lume mare acolo, pe care, mai ales dacă ai un venit sau niște bani ai tăi sau și dacă ai fi elev/student și încă depinzi de ai tăi, dar ai dorința asta huge de a călători, just do it. Nu mai găsi scuze, viața azi e, iar mâine vine sfârșitul ori al tău, ori Apocalipsa și aia e. Viața e limitată și merită trăită. Mai ales că între a alege o mână de prieteni sau chiar oameni care te pot trăda oricând sau tu poți înebuni din cauza lor sau a răutății lor, ori că tu i-ai pus în suflet, iar ei în spate, merită de o 1000 de ori mai bine să te plimbi și călătorești. happy Iar dacă printre călătorii mai întâlnești totuși și o mână de oameni buni, cu care da, poți călători și mai frumos, împreună, păi aia e deja superioritatea vieții.

Așa că nu uita :
Visul călătoriei, merită trăit,
Nu risipit.

Lasă călătoritul doar pe PC, scoate capul în lume, atât pe al tău cât și pe al tovarășului tău torcător și mergeți în lumea asta mare. Evident că e nevoie de bani pentru asta, dar strânge, economisește sau pur și simplu fă în așa fel încât să nu fie nevoie să cheltui mult, ia mâncare de acasă, fă ceva de acasă ca să nu dai bani pe măncare acolo, caută cele mai ieftine cazări, însă, sincer, eu una dacă aș fi fost în locul tău băiat (că în schimb același vis ca și tine îl am și eu, cel de a călători și vedea întregul Mapamond) sincer, cazarea pentru mine nu ar mai fi existat, aș fi dormit în păduri, în gări, pe peluze, în autogări, pe oriunde se întrevedea un loc numa bun de lenevit/dormit. Pentru că sincer, aia înseamnă spiritul călătorului și al călătoriei. Nu ceea ce a ajuns astăzi, o industrie, o comoditate și o fiță de a ne expune pe rețelele sociale. happy Mă rog, și aia contează, dar să faci poze din vârf de munte, din pădure sau depinde în ce zonă/relief ai ajuns, nu din camera de hotel, arătând ce cameră faină a prins călătorul.
Ehh, hai că am divagat mult, dar te rog călătorește. E unica dependență care nu face rău în lumea asta mare de dependențe.

| ponturi a răspuns:

Andora, este o tara foarte bogata, lumea este foarte prietenoasa. acesta tara nu are aeroport si nici gara, in ea se ajunge doar cu auto pe sosea, din tari limitrofe Frantei. Zona de vis, paradisul cumparaturilor toate produsele de firma sunt fara adaosuri si mult mai ieftine.