| JulyDreams a întrebat:

Ce tari din Europa NU POTI vizita doar cu buletinul? Vorbesc de vizite scurte, ca turist, de maxim o saptamana. Intrebare pentru cei de nationalitate romana. Mersi.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cele care nu sunt in Uniunea Europeana de ex. Turcia!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Rusia, Turcia, Ucraina, Belarus

| Plato a răspuns:

Cele care nu fac parte din Uniunea Europeana. Acolo ai nevoie de pasaport.

| suntserios a răspuns (pentru Plato):

Serbia, Moldova, Norvegia, Elvetia nu fac parte din UE si permit accesul cu cartea de identitate.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Turcia in primul rand. Sunt unele tari care desi nu sunt in UE permit accesul cetatenilor europeni doar cu cartea de identitate.
Vezi aici: https://www.rotalianul.com/......membre-ue/

| JulyDreams explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Intre timp am gasit info complete, pentru cine va avea nevoie las linkul aici. A se vedea coloana "Calatorie cu cartea de identitate".
https://ro.wikipedia.org/......om%C3%A2ni

| Trafia a răspuns:

Regula e asa. Daca tara face parte din UE poti merge cu buletinul, tari care nu fac parte din UE ai nevoie de pasaport. Sunt totusi cazuri exceptionale de ex Republica Moldova unde poti merge cu buletinul si Serbia care la fel poti intra in tara cu beletinul. De Spatiul Schengen nu vorbim ca Romania nu face parte deci nu conteaza rolling on the floor.
As fi vrut sa iti fac o lista dar e foarte lunga, daca vrei poti cauta pe net lista cu tari ce fac parte din UE. Ce nu e acolo ai nevoie de pasaport.
Cu Marea Britanie mai e o mica situatie, ei au iesit din UE dar dureaza, sunt sanse in curand (nu stiu exact cand ies oficial din UE sau daca s-a intamplat ) sa ai nevoie de pasaport si acolo.