| ISmokeAir55 a întrebat:

Ce taxe se platesc daca iti cumperi produse din strinatate, mergand fizic. Nu ma refer la comandat online. In fazul meu e vorba de electronice, un telefon.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde din ce tara aduci marfa si ce valoare are.
Daca produsul vine din UE, atunci marfa nu este supusa vamii.
Din tarile non-UE sau cu care Romania nu are incheiata conventie de non-vamalitate, pentru marfurile ce depasesc un prag valoric (de obicei 100 USD) se percepe vama, respectiv si TVA (in unele cazuri).

In cazul tau, daca aduci un telefon functional in care este bagata o cartela SIM de Romania, atunci se poate declara ca obiect personal si nu se vamuieste.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tva in acea tara, adica nimic in plus.

| existential a răspuns:

Daca e doar 1 telefon nu cred ca platesti nicio taxa.