| bbbbbbbbnbbbb a întrebat:

Ce trebuie sa stiu daca vreau sa devin ghid turisic? Trebuie sa stiu si istorie? pls ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Trebuie neapărat să ştii istorie, că doar nu vine omu' să vadă un monument şi îi zici că e gri, înalt şi din astea.
Trebuie să ştii anul în care a fost făcut, de cine, cum şi mai multe.
Sau dacă mergi pe un anume traseu, ce le zici, că pe partea din dreapta e muntele care are cea mai multă zăpadă? Nu le explici şi tu de când e, dacă au fost avalanşe, câţi metrii are, etc?
Sper că te-am ajutat şi că a fost un raspuns ok.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Trebuie să știi multe: istorie, geografie, artă, cultură, dar mai ales - trebuie să știi să povestești, și s-o faci în așa fel încât lumea să te asculte și să te-ntrebe sau să te roage să mai spui, nu să adoarmă după prima frază!

| KM3 a răspuns:

Eventual daca esti ghid turistic in ceva spatii istorice, zic eu. Ca sa le poti da detalii suplimentare si sa afle cate ceva despre locurile, monumentele etc. pe langa care trec, unde ii conduci.

| Vitiok99 a răspuns:

Istoria este obligatorie. De asemenea, trebuie sa cunosti mai multe limbi pentru a putea colabora cu turistii.

| PetruPopescu a răspuns:

Încearcă să citești cel puțin https://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_Rom%C3%A2niei pentru început