Întrebare recomandată | alecsandrabubz09 a întrebat:

Ce zone din Romania sunt frumoase de vizitat?

Răspuns Câştigător
| DeyDancer a răspuns:

Depinde ce preferi...litoralul Marii este foarte cautat de cei ce locuiesc la munte, iar muntele de cei ce locuiesc la mare. Eu sunt dintr-o zona de munte si intotdeauna am preferat marea, desi in munti ( eu stau in Muntii Retezat ) sunt o gramada de zone frumoase de vizitat. Daca iti plac pesterile, escaladarile, cascadele iti recomand acesti munti dar si alte zone din jur. Fiecare parte a tarii are zonele ei frumoase, cum de asemenea sunt: Transalpina, Lacul rosu si altele. Asa ca depinde ce preferi. kiss

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cred că orice zonă merită vizitată.
Ai putea să începi cu Maramureşul, e foarte frumos.

| Arthur a răspuns:

Bucovina.

| onasis1961 a răspuns:

Transfagarasanul,Transalpina,Cheile bicazului.

| zurick a răspuns:

Sibiu,Sighisoara,Brasov...

| zurick a răspuns:

Sibiu,Brasov,Sighisoara

Răspuns utilizator avertizat
| DeKoniec a răspuns:

Cheia bicazului, lacul rosu dupa care ajungi in Neamt (pentru mine cel mai frumos oras al Romaniei ca sezut ) parcurji Vatra Dornei dupa care sunt mai multi mulnti de "escaladat" acolo...si TREBUIE neaparat sa o iei spre bistrita, dupa care spre Suceava..peisajul este demential. Am calatorit aproape prin toata Europa dar ce am vazut pe drumul Vatra Dornei-Bistrita-Suceava le intrece pe toate.

| ellaells a răspuns:

Transfagarasan, Sinaia, Balea Lac, Predeal, Sibiu, Campulung big grin

| 95Cosmin a răspuns:

Cheile Bicazului, am fost pe acolo si e foarte frumos.
http://www.youtube.com/watch?v=N7N7becqzu8

| lizy12iul a răspuns:

Dr tr severin, e foarte frumos, are multa istorie si nu ai cum sa te pierzi in el, e mare dar toate strazile duc in principala si nu ai cum sa te pierzi.

| Mareacluj a răspuns:

Cazanele Dunarii unde poti inchiria si o salupa, transfagarasan cu lacul Balea, Vidraru si Transalpina (cea mai inalta sosea din tara), Arieseni, cascada Rachitele, jud. Cluj, Cetetea Coltesti-Alba cu conacul secuiesc, zona Valea ierii cu pensiunea Lara, Cheile Bicazului cu Lacu Rosu, Lacul Sfanta Ana, Vulcanii noroiosi, Delta Dunarii, astea sunt cateva din locurile superbe pe care le-am vizitat.

| PurceluAtomic a răspuns:

Depinde ce-ti place sa vizitezi. Dupa ce am parcurs peste 80% din teritoriul Romaniei, peste 300.000 km pe soselele patriei (nu am condus eu, deci am avut timp sa privesc fiecare unghi, fiecare prapastie, fiecare duna de nisip) + inca cateva mii de km cu trenul (daca nu zeci de mii, ca am mers pe distante foarte lungi) cel mai mult recomand judetele Bistrita-Nasaud, Suceava, Neamt, Cluj, Sibiu, Maramures si Mures (ordinea este aleatoare, de aceea le-am si amestecat)
Din punctul meu de vedere, judetele Prahova si Brasov (chiar daca sunt frumoase) sunt supraevaluate de majoritatea (nu m-au dat pe spate)
La fel, litoralul romanesc este o dezamagire (nu suporta comparatie cu nimic din occident). Bani multi pentru mizerie si cocalareala...

Apropo, nu te lua dupa tancii care au fost si ei pe la Predeal si zic ca judetul Prahova e cel mai frumos (chiar daca Predealul nu e in Prahova, ci in Brasov). Ca sa fii in stare sa-ti dai cu parerea despre o tara ca Romania, trebuie' sa ai sute de mii de km parcursi prin ea (prin diverse zone, nu doar aceeasi ruta)...

| LauraM01 a răspuns:

Eu am fost in prahova...si acolo mi se pare cel mai frumos

| aikman01 a răspuns:

Eu sunt din constanta... am facut intr.o excursie transfagaraseanu (vazut rasaritu sus) - sibiu - si m.a intors pe valea oltului... frumos

| marian005 a răspuns:

Bran e superb!

| deniemi a răspuns:

Brasov

| angy1980 a răspuns:

Delta Dunarii

| Inger05 a răspuns:

Sinaia,Predeal,Busteni,Valea Prahovei