| T30D0RA a întrebat:

Cine imi argumenteaza afirmatia: „Europa este leaganul turismului mondial"?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

"Europa poate fi consideratã leaganul turismului mondial deoarece:— aici s-au Infiintat primele cluburi de turism montan din lume In Muntii Alpi;
— dispune de un potential natural variat de Ia cel mediteranean la cel subpolar;
— are un potential cultural foarte mare si variat reprezentat prin vestigii ale culturilor antice si medievale."
(http://www.forum.ebacalaureat.ro/viewtopic.php?f=17&t=335 )