| ds2010 a întrebat:

Cine imi poate sugera o destinatie europeana pentru weekend, dar nu conventionala.(Excludeti orasele mari)

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

Eu raman tot la Romanica noastra love struck iti garantez ca ai foarte multe locuri superbe de vizitat aici la noi despre care nici nu ai auzit...

12 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Doar pentru weeked iti recomad Roamnia, avem atatea locuri frumoase care merita vizitate, iar agroturismul, mai ales in zona Ardealului este foarte bine pus la punct. Eu zic ca merita. Daca nu iti propun o incursiune in Creta. Se poate ajunge cu masina sau cu avionul. Daca sunteti doi soferi si plecati undeva la ora 3 dimineata pana in ore 19-19, 30 sunteti in Atena (asta cu pauzele de rigoare) si din port in jurul orei 21 aveti ferry pana in Heraklion. Se ajunge diminata in jurul orei 6-6, 30. Acum in Creta e deja cald si poti vizita cateva orase deosebite... Rethimnon, Hania, Agios Nicolaos. Plecarea din Creta se face tot seara in jurul orei 21 - si traseul invers este acelasi. Pe drum se poate face un popas in Salonic. Cu avionul este mul mai rapid, dar static daca nu inchiriati o masina (este ieftin ).

mlm
| mlm a răspuns:

Incearca Lacul Rosu, Cheile Bicazului este foarte frumos, sau Manastirile din Nordul Moldovei.

| psiholoaga a răspuns:

Chisinau. E aproape, e neconventionala-cine merge in vacanta in Moldova?- e ieftina (totul e ieftin acolo) si e palpitanta - vezi de ce cand ajungi.

Janina
| Janina a răspuns:

Piciorul podului lui traian, ruinele cetetii medievale drobeta, zona cazaneleor, Manastirea Sf ana, faleza dunarii - zona Orsova, Capul lui decebal, Mraconia - e o adevarata placere si relaxare sa vezi partea s-v a ronaniei(zona Drobeta Turnu Severin )

| gabranty a răspuns:

Pentru un week-end poti alege Salonicul (Grecia) sau Budapesta (Ungaria) cu masina. Sau Ljubljana (Slovenia), cu avionul, cu masina e prea departe, chiar daca dupa ce iesi din tara ai autostrada, pana la granita faci o vesnicie. Acum, depinde si in ce oras locuiesti.
Le-am vazut pe toate si chiar ai ce sa vezi, asta daca nu le-ai vazut deja. Te poti duce la Debrecen (Ungaria), daca esti fan aquapark, acoperit si cu apa termala. Perfect si pentru. perioade reci.
Cineva scria sa te duci in Creta. Creta e destinatie de vacanta. Am fost o saptamana si n-am vazut decat jumatate din insula si am plecat trista ca nu mi-am luat 2 saptamani. Trebuie sa ma intorc acolo!
Ce pot sa-ti doresc decat calatorie placuta si sa aduni cat mai multe amintiri.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Depinde cu ce pleci. Cu masina recomand
Veliko Tarnovo in Bulgaria, daca stai mai in sud (~200km de bucuresti). Budapesta daca stai mai in nord.

Daca vei calatori cu avionul si ai posibilitatea sa-ti programezi din timp, poti gasi bilete ieftine pentru multe destinatii europene. Recomand Paris, Viena sau Londra.

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Ohrid - orasul si lacul. Este situat in Macedonia. Aproape, dar fooooarte frumos! Extraordinar de frumos!

| N538961518 a răspuns:

Bosnia big grin

| mickeye a răspuns (pentru N538961518):

Varna,Ohrid,Bosnia? Glumiți,nu? Adică în loc să vă duceți undeva prin Apuseni,sau pe Transfăgărășan(mă rog,sunt mii de locuri faine în România),voi preferați să mergeți în locuri mult mai urâte, doar fiindcă se află în străinătate? Vai de capul vostru...v-au manipulat ăia de la tembelizor, care v-au indus ideea că în vacanță e mai bine în străinătate decât în România.
Bun, vreți niște destinații frumoase? Vă recomand să vizitați Dobrich, Ruse..sunt niște orașe faine..ar mai fi Mako, Zajecar. Bălți..Doar sunt în străinătate

| cely a răspuns:

VARNA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema este ca daca vrei sa pleci doar pentru un weekend trebuie sa zbori iar de acolo sa mergi cu altceva. Sincer, ti-ai petrece doua zile pe drum. Totusi, ti-as recomanda insula Helgoland din Marea Nordului. Este o insula superba la care ajungi daca iei avionul pana intr-unul din orasele Germaniei de Nord, mergi dupa aceea cu trenul pana la Dagebul si de acolo cu vaporul. Ar fi mai frumos daca ti-ai lua vreo patru zile libere si ai vizita si insulele Amrum, si Fohr. Cel mai bine este daca mergi in iunie-iulie. Nu te speria, nu este plin de turisti, pe Amrum vei gasi plaje de 2 km latime (cea mai lata din Europa) asa ca vecinul va fi la mare departare de tine.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Italia.si poti sa te plimbi cu gondola.