| eprubetă a întrebat:

Cine stie limba japoneza?
Poate sa ma ajute cineva sa spun in japoneza(pronuntarea) urmatoarelor cuvinte:
-buna!
-ce faci?
-cum te numesti?
-ce varsta ai?
-la revedere!

Dar va rog maxima seriozitate!
Si va rog sa nu luati in ras!

Dau fundita :*:*

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

Daca stii putina engleza, cred ca vei gasi lectiile de care ai nevoie la adresa de mai jos:

http://www.youtube.com/user/japanesepod101

Succes!;)

6 răspunsuri:
| nykyko a răspuns:

Buna!=yoi!
ce faci?=Anata wa nani o shite iru no?
cum te numesti?=Anata no o namae wa?
ce varsta ai?=Anata wa nan-saidesu ca?
la revedere!=Sayōnara!
sper ca ti-am fost de autor...hee hee

| Ayumi_4960 a răspuns:

Ce faci poti spune :Genki desuka?

| chie a răspuns:

Buna! - Konnichiwa!
Ce faci? - O genki desu ca?
Cum te numesti - No nata no namae wa?
Ce varsta ai? - Nan sai desu ca?
La revedere! - Sayonara!

Spor la invatat japoneza, VIP!

| chie a răspuns:

Imi cer mii scuze, era o genki desu KA si nan sai desu KA.Nu stiu de ce am scris asa.
si hai sa-ti dau si pronuntia:
1. Conitziua
2.O ghenchi desca?
3.Anata no namae ua?
4.Naan sai desca?
5.Saaionara.

| Arisu a răspuns:

Mie tot mi-a fost si imi este interesanta limba japoneza,la fel ma si pasionez de anime,mai am si un nume,ma cheama arisu(cu accentul pe u)dar numele meu real este nicoleta)),deci uite citeva cuvinte :ti le voi scrie asa ca sa le poti citi,OK?))
domo=mersi
gombaua=buna ziua
koniciua=tot buna ziua dar se foloseste mai mult la persoane mai invirste
ohaio=salut se folosete la prieteni(cel mai des)
namae uanan deska=cum te cheama
kanji arisu=ma cheama arisu
baka=toanta, proasta
soko=am gasit
kisu-sarut
saionara=la revedere
nani?=ce?
ghenchi deska=cum treburile, cum te simti
kokoro=inima
nandemonai=cu placere
arigato=multumesc
neko=pisika
Sper sa intelegi si sa-ti placa!

| Zupp a răspuns:

Konnichi wa (Connichiua) = Bună ziua/Bună
Ogenki desu ca (Oghenchi des ca) = Ce mai faci/Cum te simți?
Onamae wa nan desu ca (onamae ua nan des ca) = Cum te numești/Care e numele tău?
Nansai desu ca (nansai des ca) = Ce vârstă ai/Câți ani ai?
Sayounara (Saioonara) = La revedere

Trebuie sa fii foarte atent la scriere, multi scriu foarte gresit si pronunta gresit, crezand ca stiu japoneza, de aceea, nu-ti recomand sa inveti de pe net, sau siteuri gen FanAnime si chestii ce le spun altii sau alte pareri.
Cel mai bine e de pe YouTube (cu nativi japonezi) sau comanda-ti ceva manual, carte sau ghid...

Bafta!