| Girly97 a întrebat:

Considerati ca un vorbitor de limba straina nivel A1 poate sa intretina o conversatie scurta cu un vorbitor nativ?

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai degrabă să ceară ceva simplu de la magazin...

Bula
| Bula a răspuns:

Conversatia inseamna un dialog mai indelungat. Acesta se poate face doar la nivelele de la A2 in sus.
Cu nivelul A1 esti in stare sa intrebi cat e ceasul, sa cumperi ceva intr-un magazin, sa intrebi unde e gara sau piata X, etc., in cateva propozitii scurte.

| Girly97 explică (pentru Bula):

Deci nu pot intretine o conversatie cu un nativ?

| Apokales a răspuns (pentru Girly97):

Are dreptate Bula. Nu poti.

| iChristiaN47 a răspuns (pentru Girly97):

Nu, nu poți întreține o întragă conversație cu un nativ. Poți formula doar propoziții scurte.

| Bula a răspuns (pentru Girly97):

Nivelul A1 presupune un numar insuficient de cuvinte pentru a purta o conversatie.
Daca mai ajuti si cu mainile si picioarele, atunci poate va intelegeti. big grin

| LPCTSTR a răspuns (pentru Girly97):

Conversatii tii, la nivel slab, de la B1 si intermediar-avansat B2, de la C1 se presupune ca poti argumenta liber opinii si de la C2 poti vorbi ca Trump laughing

| Apokales a răspuns:

Hello! laughing ...si gata conversatia.

| Girly97 explică (pentru Apokales):

Poate nu chiar asa!

| Apokales a răspuns:

Https://www.englishtag.com/tests_with_answers/level_test_elementary_A1.asp

Daca ne raportam la acest test, atunci un vorbitor de nivel A1 poate tine o conversatie scurta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Claro que si, tu vas por la calle y por barrios y ablar con nosotros y non es ningun problema, te fasemo un tatuaje en la cabesa y, tu entras nel nuestro clan, diventas una colita.
Te fase un preguntita, tu aves mas de 1, 70? Porque se non eves non entras nel nuestro clan.

| ofataoarecareee a răspuns:

Sigur

| Andee10 a răspuns:

Hello! Cred că tu ar trebui să știi cel mai bine dacă poți sau nu poți întreține o conversație, pentru că tu știi exact de ce ești capabil(ă). Sigur că, complexitatea conversației o să se rezume la cunoștințele pe care le ai și s-ar putea să existe situații în care fie nu înțelegi tu ce zice, fie nu înțelege el, dar cred că poate fi o bună oportunitate de exersare a vorbitului în limba respectivă. În plus, dacă ai telefonul la tine vă puteți folosi repede de un translate dacă vă loviți de neclarități.