| Smile007 a întrebat:

Copiii sub 18 ani pot calatori in UE doar cu cartea de identitate (daca au )?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pot, dar au nevoie si de declaratia autentica a parintilor si de un insotitor major (art.30 din L.248/2005, cu md. ulterioare). Numai bine!

| Geo17 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Declaratia,trebuie facuta la notar, sau poate fii si de mana? sau altundeva?
mersi!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Geo17):

Declaratia autentica o poate face numai notarul public sau o reprezentanta a Romaniei (Ambasada sau Consulat), cea de mana nu este autentica, asa ca nu ti-ar folosi la nimic, este o cerinta expresa a legii mentionate in primul raspuns.

| Smile007 explică (pentru Geo17):

La notar cu insotitorul major si ambii parinti
sau numai cu un parinte in cazul in care minorul pleaca doar cu unul din cei doi parinti

| Ioandelasal a răspuns (pentru Smile007):

Numai parintii dau declaratia dar vor trebui sa stie datele minorului si a insotitorului, conform cartii de identitate. Daca pleaca cu un parinte declaratia o da doar celalalt parinte.

| Geo17 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mersi!

| Geo17 a răspuns (pentru Smile007):

Mersi mult!

7 răspunsuri:
| Bebe09 a răspuns:

Nu au voie, trebuie facuta procura, in care parintii iti permit sa poti pleca insotit de altcinevatongue...procura se face la notar