Întrebare recomandată | Kulcinschi_Yana_1999 a întrebat:

Copilul minor neinsotit de16 ani poate circula in UE cu pasaportul roman si cu declaratie de la ambi parinti?

3 răspunsuri:
| ki4re a răspuns:

Dap, eu am mers odata doar cu buletin la mine. Eram grabit si nu aveam timp de toate hartiile alea, asa ca mi-am luat buletinul. A fost si riscul meu, puteau sa ma prinda si sa raman singur la vama ca prostul, dar noroc cu soferul de autocar ca imi era prieten de familie. P.S: Am 16 ani happy

| mihai69 a răspuns:

Minorul român NU poate ieși din țară NEînsoțit, indiferent ce alte hârtii și acte are la el.
Îți place sau nu, ai nevoie de un însoțitor ca să ieși (poate fi și șoferul de autocar, nașu' de la tren sau stewardesa de la avion). La intrare, nu mai ai nevoie de nimic! Doar de C.I. - care de altfel e foarte bun și ca să ieși din țară, nu ai musai nevoie de pașaport.
Vezi și pe saitul poliției de frontieră, condițiile de călătorie minori.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Nu, nu poate