| anonim_4396 a întrebat:

Cu cate luni inainte pot sa imi iau bilet de avion?

Răspuns Câştigător
| emiliagrosu a răspuns:

Rezervarea si achitarea biletului se pot face cu aproape un an inainte la cursele normale. Nu ai cum sa faci numai rezervare, deoarece aceea nu ti se poate pastra vreme de mai multe luni, compania aeriana pistonand agentia la care ai facut rezervarea. Deci poti sa iti iei biletul cu aproape un an inainte pe cursele regulate. Pe cursele low cost, cum am vazut ca mai spune cineva, poti astepta cam un sezon inainte, insa la ei faci rezervarea si iei biletul imediat, in aceeasi zi, spre deosebire de cursele regulate unde ti se poate tine rezervarea cateva saptamani. Unde mai pui ca low cost nu ajunge peste tot unde vrei, sunt mult mai putine curse si pe distante mici.

7 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Eu mi-am luat bilet cu 6 luni inainte...

| wizard_cristi a răspuns:

Depinde de companiile aeriene. Companiile aeriene clasice permit cumpararea biletelor de avion si cu pana la un an inainte. Pentru companiile low-cost, se pot cumpara bilete cam cu un sezon inainte deoarece acestia isi pregatesc orare de vara si de iarna. Este bine ca pentru a gasi cele mai ieftine bilete sa urmaresti newsletterele companiilor care zboara la destinatia dorita si, daca vrei sa-ti iei bilet peste mult timp (de exemplu daca vrei sa-ti iei acum pentru decembrie) sa le cumperi atunci cand afiseaza orarul de iarna (pe la mijlocul verii). Cu cat le cumperi mai devreme cu atat sunt mai ieftine. Zbor placut!

cristian
| cristian a răspuns:

Rezervarea ti-o faci ca sa fii sigur ca nu ratezi plecarea.
Nu merita sa-ti blochezi banii cu multe luni inainte.

| bunica a răspuns:

Daca ai 85 de ani nu lua ca nu se stie, este posibil sa ramana mostenire de familie.{glumesc}

Bula
| Bula a răspuns:

Poti face rezervari si plati anticipate, de regula cu pana la 3 luni, beneficiind si de reducere substantiala de pret!
Rezervarile si plata biletelor le poti face si on-line la majoritatea companiilor aeriene.

| otypa a răspuns:

Inainte cu 2luni jumate maxim 3.

| sufletel13 a răspuns:

Cu cat iti iei bilet mai repede cu atat e mai ieftin (cam cu 2-3 luni valabil)