| MaryMarya001 a întrebat:

Cum a fost construit tunelul marea manecii?

1 răspuns:
| AlcolicSmile123 a răspuns:

Tunelul Marea Manecii ( evident construit in Marea Manecii ) se afla intre Franta si Spania, el este practic un fel de metrou. Masinile parcheaza pe niste " peroane " trase de niste trenuri, iar trenurile trag masinile prin mare, dar evident nu este facut din sticla. " Tunelul Canalului Mânecii (în engleză Channel Tunnel, "Tunelul Canalului", în franceză Tunnel sous la Manche, "Tunelul pe sub Canalul Mânecii") este un tunel feroviar submarin, lung de 50 km, care leagă vestul Franței cu sud-estul Angliei, pe sub Canalul Mânecii. Tunelul a fost construit în cooperare de guvernele Regatului Unit și Franței. Este al doilea tunel feroviar ca lungime din lume, depășit fiind doar de tunelul japonez Seikan.

Traversarea mașinilor, autocarelor, motocicletelor și camioanelor este asigurată de navete feroviare și durează aproximativ 35 de minute de la peron la peron. Transportul călătorilor este asigurat de compania Eurostar, care utilizează trenuri de tip TGV modificate pentru a se adapta specificului tunelului și rețelei britanice (alimentare prin a treia șină). " -Wikipedia.