Anna
| Anna a întrebat:

Cum ai convinge un turist strain sa viziteze capitala Romaniei(Bucuresti) in loc de alte orase din Europa de Est?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca ar fi chiar greu de convins un strain sa viziteze Bucurestiul...pe mine m-a impresionat placut...cred ca as reusi povestindu-i despre istoria orasului, despre constructia Casei Poporului...sunt multe lucruri interesante de povestit...Nu stiu insa daca ar face cineva aceasta alegere, avand in vedere faptul ca alte orase din Europa de Est sunt mai curate si mult mai ingrijite...

16 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu sunt din Bucuresti dar consider ca avem ce sa le aratam:Casa Poporului-cea mai mare cladire din Europa, Palatul Mogosoaia, Palatul Cotroceni, Palatul Regal, Palatul Cantacuzino, Palatul Patriarhiei, Arcul de Triumf, Atheneul Roman, case memoriale, biserici vechi, Catedrala Patriarhala, Catedrala Catolica Sfantul Iosif, Complexul arhitectonic Plumbuita, Complexul arhitectonic Vacaresti, galerii de arta, Gradina Botanica, Gradina Zoologica, Manastiri, Muzee, Parcul Cismigiu, Parcul Herastrau...Nu trebuie sa ne fie rusine cu capitala noastra, avem ce le arata...

| psiholoaga a răspuns:

Poate cu ceva romanesc, Muzeul satului, de exemplu. Centrul vechi ar fi interesant, daca acopera astia gropile pana la vizita turistului, ca acum arata ca in razboi. O plimbare cu barca pe herastrau, l-as duce sa hraneasca strutii la zoo... Daca ar prinde si un festival gen: targul mestesugarilor ar fi super. Depinde si ce fel de persoana e.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Probabil am atrage mai multi turisti cu un slogan gen "Doar la noi poti experimeta jungla de asfalt pe bani putini" decat cu "micul Paris"

| andi a răspuns:

Tare buna intrebarea...nu trebuie sa il comvingi, ai spui adevarul si daca nimeresti vreun masokist sau unu care ai plac gropile si gunoaiele sigur vine...big grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| tukhey23 a răspuns:

Nu stim, sa ne videm. Bucurestiul nu e varza,"educatie" e varza. Daca ar avea francezi, ce avem noi... aia se imbogatesc peste noapte happy

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Nu stiu ce s-a intamplat... o zi si ceva nu s-a putut accesa site-ul... iar cu o zi inainte am dat cateva raspunsuri care nu s-au postat...nici raspunsul la aceasta intrebare nu a aparut! si tare rau imi pare...chiar nu mai pot repeta ceea ce am scris...

| sese a răspuns:

Nu l-as convinge pentru Bucuresti -sa vada mizerie, "casa popolului", drogati, tigani(altii decat cei buni adica majoritatea), cersetori ", astea mai putin "casa" le are si-n tara lui.

| moonY a răspuns:

De convins cred ca l'as convinge usorhappy. dar cu siguranta nu s'ar mai intoarce intr'o alta vizita!

| mary_9593 a răspuns:

Despre capitala Romaniei nu stiu exact ce i`as putea spune pentru ai atrage interesul. insa daca i-as vorbii despre peisajele ce le avem noi [dealuri. campii. munti ] {o iesire in mijlocul naturii ar fi minunat sau la cabana}... despre obiectivele turistice [manastiri. castelul peles .castelul bran. statiunea felix] sunt sigura ca ar venii!

| eu_4161 a răspuns:

Te interesezi de placerile lui si ii spui ce lucruri interestante va gasi acolo...(din preferatele sale)

| petitdreamer a răspuns:

Nu cred ca as reusi sa il conving...sincer...din pacate nu are ce anume sa gaseasca interesant

| ruxandra_7524 a răspuns:

Nu ai cum ca bucurestiul e cam varza si toti fug de romani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate istoria orasului sa-l intereseze...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai cum, ca-i impui capu' cu toate locurile care ar fi interesante si cind vine aici, se loveste de spaga, gropi, nesimtire, alea alea si se ia cu miinile de cap laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici in Italia sunt fff multi care vor sa mearga in Transilvaniadevil...sa vada castelul lui dracula...

| CenturyChild a răspuns:

Pai i-as zice ca i se spune micul Paris tongue