| mihaitorres a întrebat:

Cum ajung din gara de nord la dragonul rosu.Adica am inteles ca iei metroul pana la dristor.Si apoi schimbi magistrala pana la patelimon. Daca gresesc corectati-ma. Ce sunt aceste aceste magistrale? Eu o sa ia iau un bilet cu 2 calatorii pentru metrou.Pentru dus si intors.Este de ajuns? Tinand cont ca schimb magistrala(nu ma pricep). Adica cand schimbi magistrala trebuie sa faci alta calotorie sau? Va rog ajutati-ma. Nu am pricep.(nu sunt din bucuresti). Astept raspuns.

4 răspunsuri:
| WhiteRose a răspuns:

Uu ce complicat...
In primul rand, cel putin in trecut stiam ca exista tren de la gara de nord la Dragonul rosu special, acum nu stiu daca mai exista

In al doilea rand, mai exista niste maxi-taxi pe care le luai de la statia de metrou Costin Georgian. Te urcai in metrou la gara de nord si mergeai pan la C. georgian fara sa schimbi magistrala, nici astea nu stiu daca mai sunt.

Cat despre intrebarea ta: La metrou exista doar cartele care au deja 2 calatorii:p
Nu trebuie sa cumperi decat una pentru ca daca schimbi magistrala esti tot la metrou, nu iesi afara, nu iti trebuie bilet nou:p
sa schimbi magistrala inseamna sa cobori dintr-un metrou si sa treci printr-un pasaj ca sa iei metroul din alta parte.

Daca mai ai nelamuriri, am sa incerc sa-ti mai raspundhappy
Cauta si o harta a retelei Metrorex, te va ajutahappy

Succes!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai simplu este sa te duci cu trenul. Este direct si pleaca din ora in ora (cred).

| mihaitorres explică:

Multumesc foarte mult pentru raspuns.Insa mai am o intrebare. Mai exact unde este situat Dragonul Rosu? Rectific nu este la patelimon. Ceva pe langa obor nu? Si legat de trenul care duce la dragonul rosu inca este dar eu nu pot ajunge ca eu vin din pitesti si orele cand eu ajung la bucuresti nu corespunde cu plecarea trenului spre dragonul rosu.

| WhiteRose a răspuns:

Nici eu nu stiu pe unde e... e aproape la iesirea din bucuresti dar nu stiu in ce parte, eu mergeam acolo cu maxi-taxi de la costin georgian si maxi ala duce direct la dragon, scrie pe el dragonul rosu, cred ca mai e maxi ala