| t030r a întrebat:

Cum poti evita sa te ineci in Marea Neagra daca nu stii sa inoti? Gen daca stai aproape de mal poti fi tras in larg de curenti?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când marea este liniștită nu sunt curenți aproape de mal dar cînd sunt valuri mari,, da. Pe vreme de furtună, când este steagul de la salvamar indicând pericol de înec, da. În august 1968, pe așa vreme, 4 tineri turiști cehi se jucau în valuri
lângă țărm ținându-se de mână unul cu altul. A venit un val mai puternic care i-a acoperit și i-a despărțit. Când valul s-a retras erau doar trei. Pe unul la tras curentul în larg și în adânc. Nu a mai apărut la suprafață. Trupul nu a mai fost găsit.

| t030r explică (pentru sadrian46):

Deci daca nu este abordat steagul galben/rosu pe plaja, si intri in apa pana la genunchi nu poti fi luat de curenti sau sa te ineci?

| sadrian46 a răspuns (pentru t030r):

Nu poți.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu intri atât de departe încât să nu te poți ține pe picioare nu pățești nimic. Marea neagra nu are curenți așa puternici la mal

| Kogaion a răspuns:

Da, poți. Singurul mod sigur de a evita sa te îneci in orice lac/mare/ocean este sa nu intri

| praystation a răspuns:

Simplu, nu stai aproape sau daca chiar vrei cu vesta gonflabila