| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face check in? Trebuie sa fac check in in ultimele 48 sau 24 de ore, am inteles ca asta e doar online. Si cu cat timp trebuie sa ajung in aeroport si ce trebuie sa fac acolo? Trebuie sa fac check in separat si in aeroport? Nu am fost niciodata cu avionul, vreau si niste sfaturi pentru aeroport (otp)
Multumesc de acum tuturor

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai la coada la Chek-in ca toata lumea arati foaia iti ia pasaportul ii dai bagajul il cantareste si iti da o foaie in loc de bagaj de cala si iti ia bagajul si il duce in avion
Iti da pasaportul inapi
Mergi te scaneaza iri face radiografie
Treci si prin scanner...
Iti baga bagajul de mana la radiografie
Pe o banda rulanta

Si te pune sa dai tot ce ai de metal jos de pe tine

De preferat sa si oantaloni care stau or tine si fara curea!

Sa nu ai minezi chei orea mute casti de preferat sa nu ai mukte lucruri inutile in bagajul de mana
De preferat nici macar laptop-ul sa nu stai mult la stres fara curea pe tine si fara metale.
Cu cat ai msi outine lucruri metalice sau care contin metal pe rine sau la tine la bagajul de mana cu atat ai stres mai mic si treci mai repede

Mergi apii spre avion
Iti iei de acolo de la dutyfree ceva bauturi chesrii tigari ca sunt msi ieftune cafea lucruri mai ieftine
.si mergi sore avion
Bei doua sricle de cola la 10 lei de la automat inainte sa te urci in avion ca acolo totul e scump
Inainte sa re urci in avion mergi la toaleta sa te descarci bine ot ca toaleta svioanelor este atat de mica in cat eu nu incap in spatiul aclea
Este extraordinar de mic spatiul acela

Asa ca msi bine sa merginla toaleta de aici de pe panat.

Apoi mergi la inca un control

Vezi sa nu stai pe langa oameni suspecti
Iti dai tu seama care subt aia raufamati dintre calarori
Care ar parea ca sunt infractori
Mai bine ii lasi pe ei sa urce primii
Si daca iti vine randul la verificatul marimii gentii de mana sa nu fii orintre ei.
Ci sa stai si tu pe langa oameni care sunt imbracati la camasa

Gata re lasa sa intri in avion
Acolo nu comentezi ee ce unii isi scot micii altii isi bat copii altii scot berea altii oastrama sltii i ceapa multi scupa seminte or jos prin avion
Asta esre nivelul lor

Sa nu te superi ca ei asculta manele si scuipa seminte si se tot misca orin aviin cand decoleaza si cand stuardeaa spune sa isi ia centura pe ei

Ii ignori toal
Iei atitudina aceea ca si cand tu ai fi un militian care a fost trimis sa fie sub acoperire si care acum nu se baga in seama cu ri oentru ca nu vrea sa se bage in troaca porcilor

Nu le raspunzi daca vor sa faca caterinca cu tine de tine. Pt ca te fac la buzunare tr fac dator ri cu ceva
Nu te bagi inseama cu ei deloc
Indiferent ce ar face si ce ar zice
Cea msi buna atitudine e sa taci din gura si sa re faci ca nu stii nici romana nici italiana ci esti surdomut

Ajungi la destinatie lasi aviara sa iasa primul din avion apoi dupa ce nu se mai aud crăncănuturi te ridici si tu si lasi un spatiu intee tine si ei

De preferat sa fii in grup cu oamenii imbracati la camasa la cravata
Nu cu migratoarele ce mănâncă semințe

Acum daca si tu ai oasaport si ai camașa si oantofi si oantalini calcati si arati a om scoti pasaportul la inaintare

Pt ca acolo unde ajungi se despart sămânțarii de oamenii civilizați
Pt ca ri in general nu au pașaport biometric
Acum tu cu pasaportul biometric mergi pe covorul rosu si ri o iau pe alaturi sa ii caute si in spate

Iar tu oleci ca si cand ai merge pe strada

Dai padaportul il scaneaza i secunda se uita in ichii tai sa iti citeaca gandurilr sa vada daca ai venit la furat
Iar tu te gandesti ca ai venit sa muncesti legal cinstit cu mintea creierul si mainile tale

Ri iti citesc gandurile in 4 secunde si gata se deschid usile si ai ajuns in Italia

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te au zapacit fiecare cu informatiile care i-au trecut prin cap.

Fii antent/a

Checkin online se poate face cu 24-48h inainte de zbor, asta depinde de fiecare companie aeriana. Sunt companii lowcost gen wizz care permit checkin si cu mai multe zile inainte.

Odata facut checkin online nu mai e nevoie sa il faci la aeroport. Atentie, daca nu il faci online la multe companii aeriene mai ales cele low cost te va costa in plus sa il faci la aeroport.

Ajuns/a la aeroport te duci la ghiseul de check-in corespunzator zborului si companiei tale ca sa iti lasi bagajul. Asta daca ai bagaj de cala.

Daca nu ai bagaj de cala, sau daca l-ai lasat deja conform pasului anterios te duci direct la control de securitate.

Odata trecut/a de controlul de securitate ti se vor controla actele.

Odata controlate actele nu iti ramane decat sa iti gasesti poarta de la care pleaca zborul tau si sa astepti.

De obicei trebuie sa ajungi cu 2 ore inainte in aeroport. Dar din vasta mea experienta, daca pleci din otopeni in perioada de vara cu vacante multe si dimineata cand pleca multe multe low costuri si ai si bagaj de lasat la cala s-ar putea sa prinzi cozi mari de toto si sa fie nevoie sa fii cu 3 ore inainte

| relian a răspuns:

Depinde unde anume zbori, cum zbori.De exemplu daca vine cineva de peste ocean in RO ori daca pleaca din RO peste ocean,nu trebuie sa fac absolut nimic.
Deci in cazul asta,te duci cu pasaportul direct la aia acolo in aeroport,arati pasaportu si ei iti dau biletele, iti ia bagaju, asta daca ai bagaj pentru cala, apoi treci mai departe, ori astepti prin aeroport, ori treci de poarta si astepti inauntru.Deci intri sa te verifice, bilet, pasaport, plus bagaju de mina si aia e tot.Deci pentru cei care zboara peste ocean, indiferent prin cate tari din UE se opreste, cate escale face, nu-i trebuie acea hirtie.

Daca zbori in UE atunci din ce am inteles trebuie sa mergi la aeroport cu hirtia aia check in rahat, arati la aia si restul la fel ca mai sus.

Dar poti merge si fara hirtia aia, dar platesti nu mai stiu inca vreo 5 euro,sau nu mai stiu daca mai e asa,dar asa a fost odata,nu mai stiu exact cand.
Vrei sfaturi? Mergi cu turma laughing is altii care au mai zburat,asa ca stai linistit,te uiti ce fac aia si faci si tu la fel.

Plus de asta daca nu stii iti zic aia ce sa faci,aia de prin aeroport.
Check in este de fapt tot rahatu asta de cand intri,dai bagaju, te verifica, iti dau aia biletu, asta inseamna.

Hirtia aia ce o vor ei, e un rahat, nu stiu pentru ce mai cer hirtia aia acolo de zbori in Europa pentru ca ei oricum te au in sistem.

In sf cam astea 2 erau, banui inca sunt cele 2 moduri de imbarcare pentru zbor.
Treb sa fii in aeroport cu 2 ore inainte dea pleca avionul, asa zic ei, dar poti si mai tirziu, asta de nu ai bagaje.

| Brizbriz a răspuns:

Maimuta bate campii prea des, ca sa ii mai citesc, VREODATA mesajele

ideea e simpla, TREBUIE sa ajungi in aeroport cu cel putin 2h inainte de ora de, decolare, sa dai bagajul de cala, sa treci prin securitate, verificarea actelor si a biletului si apoi sa te imbarci in avion, toate astea au numele de "check in"

nu stiu de unde ai auzit de 24-48h, dar e gresit

| darrio2007 a răspuns (pentru Brizbriz):

In legatura cu check-in, acesta se face online. Daca il faci in aeroport te mai costa. Cel putin stiu ca asa se intampla in Luton, cand am venit din Anglia.

| RxTx a răspuns:

Pentru a reduce costurile și pentru a ne menține tarifele la un nivel scăzut, oferim opțiunea de a efectua check-in online gratuit. Check-inul online este disponibil cu 30 de zile și cu până la 3 ore înainte de decolarea programată a zborului, dacă ați achiziționat un loc în timpul rezervării.

În cazul în care nu ați achiziționat un loc odată cu rezervarea, check-inul va fi disponibil doar cu 48 de ore înainte de plecarea fiecărui zbor.

check-in online
https://wizzair.com/......-imbarcare

| anonim_4396 explică (pentru RxTx):

Am citit asta de cateva ori, intrebarea e, pe ce apas, primesc hartia aia dupa check in? Adica am ajuns in ora 47, am facut check in am pus datele, mi-a dat hartia am imprimst pe hartie. Si in aeroport ce fac? Raman cu ce am in mana si atat? Mai trebuie facut altceva acolo sau doar ma urc in avion si plec?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acea hartie este biletul tau. In aeroport predai bagajul la cală(atentie ca trebuie sa se incadreze in gabarit si greutate).
Apoi faci verificarea de securitate, a actelor si a bagajului de mana. Si te indrepti spre poarta de imbarcare.
Nu ai spus cu ce companie zbori.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai la coada la Chek-in ca toata lumea arati foaia iti ia pasaportul ii dai bagajul il cantareste si iti da o foaie in loc de bagaj de cala si iti ia bagajul si il duce in avion
Iti da pasaportul inapi
Mergi te scaneaza iri face radiografie
Treci si prin scanner...
Iti baga bagajul de mana la radiografie
Pe o banda rulanta

Si te pune sa dai tot ce ai de metal jos de pe tine

De preferat sa si oantaloni care stau or tine si fara curea!

Sa nu ai minezi chei orea mute casti de preferat sa nu ai mukte lucruri inutile in bagajul de mana
De preferat nici macar laptop-ul sa nu stai mult la stres fara curea pe tine si fara metale.
Cu cat ai msi outine lucruri metalice sau care contin metal pe rine sau la tine la bagajul de mana cu atat ai stres mai mic si treci mai repede

Mergi apii spre avion
Iti iei de acolo de la dutyfree ceva bauturi chesrii tigari ca sunt msi ieftune cafea lucruri mai ieftine
.si mergi sore avion
Bei doua sricle de cola la 10 lei de la automat inainte sa te urci in avion ca acolo totul e scump
Inainte sa re urci in avion mergi la toaleta sa te descarci bine ot ca toaleta svioanelor este atat de mica in cat eu nu incap in spatiul aclea
Este extraordinar de mic spatiul acela

Asa ca msi bine sa merginla toaleta de aici de pe panat.

Apoi mergi la inca un control

Vezi sa nu stai pe langa oameni suspecti
Iti dai tu seama care subt aia raufamati dintre calarori
Care ar parea ca sunt infractori
Mai bine ii lasi pe ei sa urce primii
Si daca iti vine randul la verificatul marimii gentii de mana sa nu fii orintre ei.
Ci sa stai si tu pe langa oameni care sunt imbracati la camasa

Gata re lasa sa intri in avion
Acolo nu comentezi ee ce unii isi scot micii altii isi bat copii altii scot berea altii oastrama sltii i ceapa multi scupa seminte or jos prin avion
Asta esre nivelul lor

Sa nu te superi ca ei asculta manele si scuipa seminte si se tot misca orin aviin cand decoleaza si cand stuardeaa spune sa isi ia centura pe ei

Ii ignori toal
Iei atitudina aceea ca si cand tu ai fi un militian care a fost trimis sa fie sub acoperire si care acum nu se baga in seama cu ri oentru ca nu vrea sa se bage in troaca porcilor

Nu le raspunzi daca vor sa faca caterinca cu tine de tine. Pt ca te fac la buzunare tr fac dator ri cu ceva
Nu te bagi inseama cu ei deloc
Indiferent ce ar face si ce ar zice
Cea msi buna atitudine e sa taci din gura si sa re faci ca nu stii nici romana nici italiana ci esti surdomut

Ajungi la destinatie lasi aviara sa iasa primul din avion apoi dupa ce nu se mai aud crăncănuturi te ridici si tu si lasi un spatiu intee tine si ei

De preferat sa fii in grup cu oamenii imbracati la camasa la cravata
Nu cu migratoarele ce mănâncă semințe

Acum daca si tu ai oasaport si ai camașa si oantofi si oantalini calcati si arati a om scoti pasaportul la inaintare

Pt ca acolo unde ajungi se despart sămânțarii de oamenii civilizați
Pt ca ri in general nu au pașaport biometric
Acum tu cu pasaportul biometric mergi pe covorul rosu si ri o iau pe alaturi sa ii caute si in spate

Iar tu oleci ca si cand ai merge pe strada

Dai padaportul il scaneaza i secunda se uita in ichii tai sa iti citeaca gandurilr sa vada daca ai venit la furat
Iar tu te gandesti ca ai venit sa muncesti legal cinstit cu mintea creierul si mainile tale

Ri iti citesc gandurile in 4 secunde si gata se deschid usile si ai ajuns in Italia

| GxGGabriel a răspuns:

Check-inul online este disponibil cu 30 de zile și cu până la 3 ore înainte de decolarea programată a zborului, dacă ați achiziționat un loc în timpul rezervării.

În cazul în care nu ați achiziționat un loc odată cu rezervarea, check-inul va fi disponibil doar cu 48 de ore înainte de plecarea fiecărui zbor.