| Psihiatra a întrebat:

Cum se numeste ceata aceea groasa ce inconjoara Londra?

Răspuns Câştigător
| Swanhilde a răspuns:

Smog...
Si nu prea este o ceata...este mai mult un nor de culoare(de fapt chiar este un nor) cenusie-galbuie, care a aparut pentru prima data in londra in 1850 : ) in timpul revolutiei(mai precis datorita carbunelui)

6 răspunsuri:
| Ana_2180 a răspuns:

"ceata londoneza" este ceata(smog) in amestec cu fumul rezultat din poluare.
sper ca te-a ajutat. :D.

poate ti-ar placea sa citesti si http://www.lovendal.net/wp52/ceata-ucigasa-din-londra-anului-1952/

| RUMBURAK a răspuns:

Smog

| Nicoleta a răspuns:

Smog

| Vampă a răspuns:

Smog

| Ionutsu a răspuns:

Smog! Mai exista si varianta aceea de ceata groasa ce apare intotdeauna pe mare, numita Mist!

| raquel a răspuns:

Smog