| andreea_7730 a întrebat:

Cum se spune ceau in franceza?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ceau este un cuvand inexistent.
In limba romana a fost imprumutat Ciao, cuvantul italienesc pentru la revedere. daca vrei sa stii cum se spune la revedere in franceza, raspunsul este: au revoir.

31 răspunsuri:
| Princessee a răspuns:

Tot consulta un dictionar

Anna
| Anna a răspuns:

Daca te referi la buna, bonjour se spune.

| sergiu25bc a răspuns:

A ok, apoi ce urmeaza limba spaniola, greaca, rusa, americana, irlandeza, portugherza, chineza, turca, etc))))))))))))9

| Wtf9000 a răspuns:

Aoleo andreea da' tu n-ai altceva de facut?

| andreea_7730 explică:

Vonjour

| sergiu25bc a răspuns:

E ce sa-i faci poate ar dori sa ajunga expert TPU si de asta baga multe intrebari.Eu raspund la alea de relatii)))))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adieu adica se citeste adio

eileen
| eileen a răspuns:

Au revoir pentru pa

cami
| cami a răspuns:

Daca te referi la salut de inceput poti sa spui chiar "salut" [saliut] sau pentru cel de ramas-bun au revoir [orvoar] happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In franceza exista cuvantul scris TCHAO care se pronunta "ciao" si care are rolul de SALUT :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca e la moda sa se dea toate formele cuvantului utilizat pe glob (asa ca iata ce am gasit dintr-o sursa destul de sigura):
" Il saluto italiano nelle altre lingue [modifica]

* arabo:marhaban ( مرحبا ): in realtà, letteralmente, "benvenuto"
* bosniaco: ćao
* bulgaro: чао (traslitterato come chao; più usato nel commiato)
* catalano hola
* croato: ćao
* ceco: čau (sia nell'incontro che nel commiato)
* inglese: hello
* esperanto: ĉaŭ (più usato nel commiato; raramente nell'incontro)
* estone: tšau (sia nell'incontro che nel commiato)
* francese: ciao o tchao (nel commiato).
* interlingua: ciao (nel commiato)
* kirundi: yambo (nell'incontro), bayi (nel commiato).
* lettone: čau (sia nell'incontro che nel commiato; è il saluto informale più diffuso)
* lituano: čiau (più usato nel commiato; raramente nell'incontro)
* macedone: чао (nel commiato)
* maltese: ċaw (nel commiato); anche ċaw ċaw (nel commiato)
* polacca: cześć (pronuncia: cheshch) (sia nell'incontro che nel commiato) nello slang giovanile si usa l'abbreviazione cze (ce)
* portoghese: tchau (nel commiato); in Brasile, si usa anche la forma diminutiva tchauzinho
* rumeno: ciao o raramente ciau (più usato nel commiato; raramente nell'incontro)
* russo: чао (nel commiato); si usa anche uno scherzoso чао-какао
* serbo: ћао o ćao (sia nell'incontro che nel commiato), usato anche ћаос о ćaos.
* slovacco: čau (più usato nel commiato; raramente nell'incontro)
* sloveno: čau (sia nell'incontro che nel commiato); anche čau čau (nel commiato)
* spagnolo, specialmente in America Latina: chau o chao o hola (nel commiato)
* svedese: tja (più usato nell'incontro, raramente nel commiato)o hej
* tedesco: tschüss, tschau (nel commiato)
* turco: çav (nel commiato)
* ucraino: привет

* vietnamita: chào (sia nell'incontro che nel commiato)"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua=Bonjour
Buna=Salut

| Sory a răspuns:

Nu ai altceva de facut numa sa pui intrebari stupide? Am sa-i raportez Ralucai sa nu mai aprobe sa se puna pe site intrebari stupide. Ti-am mai zis: intra pe www.translator.ro si nu mai pune pe TPU intrebari stupide

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu am nici um raspus imi pare rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

mah sory mah ce sa i faci lasa fata in pace nu te lega de ea. ce prostutza mai esti jui tuh... andreea poti sa mi scrii mesaj daca ai probleme cu francezawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au revoir

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orvoar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bonjour

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as stii tias raspunde
intreaba profa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as stii tias raspunde
intreaba profa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au revoir

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se zice la colege?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceau nu exista in lb franceza daca vrei sa spui la revedere se zice avoir

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se spune in franceza la ''langa''?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elas

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cum se zice la a scoate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au revoir pentru pa,bonjour pentru buna, bonsoir pentru buna seara, devoir este TEMA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceau se spune au revoire!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau salut

| atoatestiitoarea a răspuns (pentru Brigaela):

Sunt false absolut toate raspunsurile!
Raspunsul adevarat unic si de necontestat (locuiesc in Franta) este :
se zice la fel si se foloseste mai les de tineri