| BlueBird05 a întrebat:

Cum vi se pare Maramuresul ca zona turistica si ce parere aveti despre el?happy

Răspuns Câştigător
| adorciocolata a răspuns:

Mi-as dori sa merg pentru ca este foarte frumos. Este o zona cu toate ingredientele, ca sa spun asa: munte, traditii, sate, orase, partii de ski, peisaje superbe, istorie. Mi-ar placea sa vizitez toata zona, pentru ca este deosebita si este o zona cu totul si cu totul speciala. Deci, mi-ar placea sa ajung in Maramures.

8 răspunsuri:
| RaVuL a răspuns:

Eu sunt din Sighet.E foarte frumos aici la noi...dar sti cum e eu stau aici si vreau sa plec in alta parte unde cred ca e mai frumos...dar incet incet incep sa descopar si eu lucrurile cu care ne mandrim.
Nu pot sa iti spun ca daca vi...nu mai pleci.
Nu te sperialaughing nu in nume de rau.

| BlueBird05 explică (pentru RaVuL):

Pai nu numai tu esti din Sighet. Si eu sunt! tonguebig grin

| MirunaC a răspuns:

Am fost in urma cu 3 ani in Maramures si mi se pare o zoa turistica destul de interesanta, verde, ferita chiar de zgomotul acela continuu al oraselor mari.Statiunea Borsa este una foarte frumoasa, m-a impresionat frofund asadar cu siguranta voi mai vizita Maramuresul pentru ca am ce vedea.

| Ela234 a răspuns:

Foarte frumos .

| GabitaBm a răspuns:

Depinde in ce parte a Maramuresului calatoresti si in ce perioada, de iarna pentru ski, zapada sau vara pentru drumetii.In Maramuresul istoric vei gasi o multime de lucruri de vazut,de la munti,cascade,manastiri pana la portile traditionale maramuresene,traditiile de acolo care sunt pastrate si astazi, si de ce nu poate la Sapanta la Cimitirul Vesel si sa te plimbi cu mocanita, acel tren cu aburi.Cat despre mancare nu e groaznica cum a mai spus cineva aici, este o mancare mai bogata, putin mai grea sau grasa, dar foarte gustoasa si te asigur ca o sa-ti placa.

| BlueBird05 explică (pentru GabitaBm):

Cum am mai spus, sunt din Maramures, si cunosc obiceiurile. E un loc care pastreaza traditiile vechi. Mi se pare o zona minunata!happy

| KittyEmma113 a răspuns:

Mie nu mi se pare cine stie ce.am fost acolo in tabara si mancarea este groaznica:-&peisajul este frumos:d

| DianaRoman1991 a răspuns:

Am fost si eu in luna octombrie in statiunea Borsa. A fost frumos, am fost pe partie, desi nu era zapada. De pe partie se vedea cascada cailor, care nu prea "mai era cascada" datorita caniculei de pe timpul verii. Am inghetat putin de frig, desi eram destul de bine imbracata. Maramuresul e cunoscut datorita bisericilor din lemn, care sunt chiar foarte multe si frumoase. Portile oamenilor sunt la fel, confectionate din lemn, la fel de frumoase. Pe drumul spre casa am trecut pe la casa memoriala a lui George Cosbuc si a lui Liviu Rebreanu, din Bistrita.