|

Daca ai avea ocazia sa pleci intr-o tara, pe care ai vizita-o?(+argumentare).

23 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Egipt

Cairo

Cairo, cel mai mare şi mai important oraş al Egiptului şi, în acelaşi timp, cel mai mare oraş din Africa, merită cu adevărat să fie vizitat. Metropola, în care se află cunoscuta piaţă Midan el-Tahrir, este supranumită şi "Mama tuturor oraşelor".

Despre Cairo se poate afirma că se află în punctul de întâlnire a trei continente. În decursul a 5000 de ani în acest loc au venit în contact şi s-au influenţat reciproc o serie de culturi din Europa, Orientul Apropiat, Asia şi Africa. În oraş se află un număr imens de monumente religioase - mochei şi biserici copte, Muzeul Naţional cu tezaurul lui Tutankhamon, turnul de pe insula Al-Gazira în formă de lotus, precum şi cel mai faimos bazar oriental - piaţa Khan al-Khalili.

Merită vizitate şi Citadela cu ziduri duble de apărare, moscheea Amr-ibn-el-As (cea mai veche din Egipt), moscheele Al-Azhar, Mohamed-Ali (aşa-numita ?Moschee de alabastru?, construită în secolul al 19-lea), biserica Al-Mo´allaqua (supranumită şi ?Biserica suspendată?, cu unele părţi originale provenind din secolul al 5-lea; biserica a fost ridicată pe ruinele fortăreţei romane numite Babylon) sau copacul la umbra căruia se spune că s-au odihnit Maria şi Iosef împreună cu Pruncul Iisus în timpul fugii în Egipt. Alte monumente interesante sunt Biserica Sf. Sergiu (cea mai veche din Cairo, în care se zice că s-ar fi adăpostit Sfânta Familie în timpul fugii în Egipt), Catedrala Sf. Marcu (cea mai mare biserică din Africa - o construcţie modernă în care se află moaştele Sf. Apostol Marcu), precum şi alte clădiri de o mare frumuseţe, în majoritate de uz religios.

Dacă explorarea oraşului vă va obosi, puteţi să vă aşezaţi într-unul din micile restaurante locale. Vă recomandăm să mergeţi şi până la malul Nilului, de unde puteţi admira felucile tradiţionale cu pânze şi restaurantele plutitoare.

Gizeh

Fiecare vizitator al Egiptului ar trebui să facă ...2004 - 14754 + Vezi răspunsul întreg

22 răspunsuri:
| a răspuns:

Finlanda, Spania, Portugalia, Irlanda, Islanda fiindca sunt singurele tari din Europa pe care nu le-am vizitat.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Franta pentru Luvru si Tour Eiffel

| a răspuns:

Monaco! Pentru ca nu am fost acolo si pentru ca este faimoasa pentru peisaje si litoral.Pe Coasta de Azur din Franta am fost!

| explică:

Inainte de toate Australia pentru ca o iuuuuuuuuuubesc.:X:X:X

| explică:

Ooo...vad ca va place mult aceasta intrebare si nu poate decat sa ma bcuure!happy

| explică:

Romania nu vrea nimeni sa o viziteze?laughing

| a răspuns:

Franta pentru castelele de pe Valea Loare-i.

| a răspuns:

America pentru ca iubesc tot ce este legat de ea, mai ales remumitul oras Los Angeles:X.

| a răspuns:

M'aş duce în Londra love struck. Mi'aş da o întâlnire cu Harry Potter, apoi cu Peter Pan şi văd eu poate mai spre seară găsesc şi un vampir drăguţ laughing. Şi în Franţa mi'ar plăcea foarte mult.Doar că probabil aş veni cu vreo 20 kg în plus pe mine. Măcar aş fi împlinită din punct de vedere culinar

| a răspuns:

Suedia este frumosa si sunt foarte civilizati am fost si voi incerca sa ma stabilesc acolo nu am cuvinte sa spun despre suedia dect de bine au istorie civilizatie sunt cei mai buni

| a răspuns:

Japonia, sau in mare continentul Asia.

De ce :
1. Pentru ca iubesc serialul ' Boys over Flowers ' - nu e din Japonia, dar tot Asia e.
2. Pentru ca iubesc filmul ' Coffee Prince ' - nu stiu originea exacta, dar tot Asia :X
3. Pentru ca am citit ' Memoriile unei gheise'
4. Pentru ca am vazut filmul Tokyo Drift :X
5. Pentru ca imi place mentalitatea lor
6. Mi-as lasa limba sa mi se faca funda in gura invatind limba, doar de ' amorul artei' cum spunea cineva.
7. Cultura lor, faptul ca mananca cu betisoarele, faptul ca aveau cel putin in trecut, bai publice, deci nu se jenau de restul
8. Pentru ca m-as sui pe Zidul Chinezesc, iar nu e in Japonia, dar tot Asia e, si m-as uita la luna
9. Pentru ca au trecut cu bine, adica si-au revenit dupa bombele de la Nagasaki si Hiroshima
10. Pentru ca au o tehnologie foarte dezvoltata.
11. Pentru ca asiaticii au parul intins de la natura.
12. Pentru ca nu vezi nici unde un asiatic cu ochi deschisi la culoare sau cu par natural deschis. Tot la culoare.

Si lista poate continua :X

| a răspuns:

Http://www.turist-inforomania.com

| a răspuns:

Grecia. pentru ca sunt aici si am ce vedea in fiecare zi happy

| a răspuns:

Anglia clar. Am fost deja acolo, mai exact in Londra si e o tara in care gasesti tot felul de oameni.Pentru cinci minute te afli in India intr-un restaurant indian, pentru 10 minute te simti in America in fast-food-uri laughing, si asa mai departe! Monumente ai cate vrei, muzee la fel, nu ai timp intr-o vara sa le vizitezi! Abia astept vara:X

| a răspuns:

Pai, eu una as merge in Egipt, pentru ca mi se pare un loc misterios, pe care sa il descoperi incetul cu incetul, ce sa mai... e minunat, sunt si multe monumente si locuri frumoase de vizitat.Cam asta a fost parerea mea happy Byebig grin

| a răspuns:

Franta.pentru turnul Eiffel

| a răspuns:

Franta sau Spania.
Ai ce vedeeaaaa!
Sunt ff multe.

| a răspuns:

Cu siguranta Franta. Pentru ca:

Acolo sunt multe locuri de vizitat.

| a răspuns:

Cred ca as vrea sa merg in Canada la Montreal, am auzit ca e foarte frumos, dar mi-ar placea nu numai sa vizitez aceea tara ci sa ma stabilesc acolo:X:*

| a răspuns:

Bahamas si celelalte insule Caraibe... e foarte frumos exotic si natural acolo

| a răspuns:

Tarile arabe

| a răspuns:

Acum dupa Paste urmeaza India, Malaezia, Thailanda, Vietnam, China, Japoniawinking Trebuie sa plec, am de semnat contracte, de filmat, de editat, organizare concerte...
Si foarte mult imi doresc la Monte-Carlo, simt ca am nevoie de o vacanta, sa ma relaxez, sa fac ce vreau, sa fiu liber. Sa ma bucur de soare, caldura, de viata de acolo. La vara sper sa am timp de o vacanta acolo.
Iar iarna sper sa ma gaseasca in Australia, tara unde am vrut mereu sa ajung si anul asta o sa reusesc.