| spydeybwa a întrebat:

Daca am 16 ani si vreau sa plec din Italia cu autocarul (Atlassib) cu destinatia spre Romania, Bucuresti ce acte imi trebuiesc? De precizat ca sunt Roman si am fost doar in vacanta la parinti big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie doar de carte de identitate sau pasaport.

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Ai nevoie de : buletin, copie dupa buletinele parintilor/tutorilor, ai nevoie de original legalizat la notar dupa aprobarea /consimtamantul parintilor/tutorilor cu semnaturi. Iti trebuie apoi si asigurarea medicala si in rest... drum bun inapoi spre casahappy.

| Okkultist a răspuns:

Italia, din toate tarile unde am fost asta ramane prima pentru mine laughing :3 ^.^
In fine.
Pasaport, copie dupa buletinul parintilor, semnatura de aprobare de a trece tara, si informarea corespunzatoare avand in vedere legile statului italian in vigoare.
Principalele documente ar fi cele descrise mai sus de mine.
Cel mai bine este sa ei legatura cu un agent de frontiera, care te va directiona el cum trebuie.
Sper ca te-am ajutat, asta in limita informatiilor descrise de tine.
Tine minte, informarea din locul respectiv, la cineva specializat in acea tara (Italia) este cel mai benefic lucru, nu de alta... dar nu ai vrea sa te trezesti ca nu ai un act.

Sa ei si numarul de telefon a parintilor si sa ai telefonul incarcat pentru ca ei sa verifice in caz de orice.
De asemenea se poate lua legatura cu Atlassib, tu nu fiind primul si ultimul caz de acest fel.
Sper ca te-am ajutat.
O zi buna happy