| tia_5547 a întrebat:

Daca am buletin dar nu am inca 18 ani imi mai trecuie pasaport pentru a mleca in europa
multumesc

Răspuns Câştigător
| ElenaErika a răspuns:

Nu.dar iti trebuie o procura facuta la notar unde parintii trebuie sa semneze ca iti dau dreptul de a parasii tara pe raspunderea lor

12 răspunsuri:
| Andrewz a răspuns:

Chiar daca nu ai 18 ani poti pleca in europa dar trebuie sa fii insotit de un parinte sau un adult da parintii sa isi dea acordu si terbuie sa iti faci pasaport. Funda?

| Annie a răspuns:

Iti trebuie o semnatura a celor 2 parinti... Eu doresc sa plec in Anglia la tatal meu intr'o vacanta, dar nu pot parasi tara fara semnatura celor 2 si am buletin dar nu am 18 ani... am si pasaport.

| Ruxuletz a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu iti trebuie pasaport.Dar in caz ca pleci in Europa cu un unchi, profesor sau mai stiu eu ce rude [in afara de parinti ] iti trebuie o fisa pe propria raspundere [parca] in care parintii sunt de acord. Sper ca te-am ajutat.happy

| OmulUmbrei a răspuns:

Daca vrei sa pleci singur iti trebuie pasaport si sa ai minim 18 ani.
Daca pleci cu un singur parinte iti trebuie pasaport.
Daca pleci insotit de ambii parinti poti pleca doar cu buletinul.
O zi buna. Funda?

| Master1ro a răspuns:

Daca calatoresti tot un Europa nu iti trebuie neaparat pasaport deoarece poti folosi buletinul, asa am plecat eu in Portugalia, dar iti trebuie o foaie nu mai stiu exact cum se numeste cu semnatura la ambi parinti care sa demostreze ca te lasa sa pleci in afara Romaniei. Daca pleci cu autocarul nu stiu sigur daca iti trebuie pasaport sau nu.

| geo_2865 a răspuns:

Poti da ati trebuie insotitor si semnatura unui parinte

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu iti trebuie pasaport, este destul cartea de identitate(nu buletin). Iti mai trebuie o declaratie de la ambii parinti, autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major, fara aceasta nu te lasa sa iesi din tara. In acest sens sunt prevederile art.30 din Legea nr.248/2005 privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate. Numai bine!

| Zurbagioaica a răspuns:

In Europa nu iti trebuie pasaport. Trebuie sa ai un insotitor major si o procura de la parinti in care se specifica persoana careia ai fost incredintat, perioada, si traseul. Daca pleci singur presupun ca iti trebuie aceeasi procura semnata de ambii perinti.

| PinkPanther a răspuns:

Daca pleci su parintii nu, si daca pleci cu altcineva, major iti tebuie imputermnicire

| Bulinaaaaa a răspuns:

Posi calatori in orce tara care face parte din uniunea europeana. Daca nu esti insotita de un parinte iti trebuie declaratie de la notar...

| Andreea_6206 a răspuns:

Nu, nu mai ai nevoie de pasaport.Eu anul trecut la 14 ani am plecat in Portugalia, la Lisabona doar cu buletinul.