| esperar a întrebat:

Daca plec pe cont propriu la Viena, cum poti sa te descurci acolo cat mai usor? ( Cazare, Obiective turistice )? { pentru cine a fost pe cont propriu}

3 răspunsuri:
| neynya_4078 a răspuns:

Cazare-hostel Wombats. E super. Pe strada Maria, chiar aproape de gara happy. Obiective- palatul Schonburnn-ai si gradina zoologica la palat-cam scumpa, dar merita(iti ia o zi intreaga numai gradina zoologica, cu palatul-una-ai scapat de 2 zile happy ). Partea noua a orasului pe unde curge Dunarea; muzee la tot pasul; Catedrala Sf. Stefan si mai sunt si altele dragute-le gasesti din mers; casa lui Freud, care e apartament happy etc.Important e sa-ti stabilesti cateva repere-iti iei de pe net harta si vezi pe unde sunt situate si apoi mergi la pas prin Viena.Si daca prinzi perioada de reduceri poti sa dai fuga la mall-Shopping City Sud, e pe la periferia orasului. E enorm. Merita Viena-e orasul meu de suflet

| djhateme a răspuns:

Cel mai simplu pentru a te descurca intr-un oras strain, este sa iti cumperi o carte cu obiectivele turistice, cu hotelurile, pensiunile, pe scurt o carte a orasului, sa cunosti o limba straina cat de cat, si sa ai bani destui.

| Mixandra a răspuns:

Buna! Daca vii in Viena ar fi multe obiective turistice de vizitat, depinde cat timp doresti sa stai. In zona centrala, in sectorul 1 (1. Bezirk) se gaseste Parlamentul, Primaria (Rathaus), Palatul curtii imperiale, Catedrala Sf. Stefan (Stephansdom), Ruprechtkirche (cea mai veche biserica), Opera de stat, Burgtheater (Teatrul curtii imperiale), foarte multe muzee, apoi in alte sectoare parcuri de distractii (Prater) - in sect. 2, Castelul si gradina zoologica Schönnbrunn (in sect. 13), insula de pe Dunare (Donauinsel-unde va fi un mare festival intre 25 si 27 iunie), etc. Acestea ar fi doar cateva locuri de vizitat. Cazare se gaseste la orice pas, hoteluri, pensiuni, depinde de ce pretentii si dorinte ai. Iti dau un exemplu: o camera de o persoana intr-o pensiune de 3 stele cum ar fi MOZART, in apropiere de centru, costa aprox. 60 de euro, 2 persoane aprox. 115 euro, inclusiv mic dejun. Daca calatoresti cu masina proprie, sa fii atent ca se plateste parcarea in zonele centrale, cu exceptia sfarsitului de saptamana.
Iata cateva mici informatii despre Viena. Daca ai intrebari, te rog sa-mi scrii, ma bucur sa-ti fiu de folos. Numai bine! Mixandra