| anonim_4396 a întrebat:

Dacă primesti tichete de vacanța și nu vrei sa le folosesti, poți cere sa ti se dea contravaloarea lor?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu sunt nominale, atunci poti sa le dai la cine doresti.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu primesti contravaloarea tichetelor si nu ai voie sa le instrainezi, este obligatoriu sa le folosesti personal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.
Poți să le refuzi și nu-ti va mai fi impozitat din salariu acel 10%.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai deja au fost luate.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Ai 1 an calendaristic să le folosești, nu poți primi contravaloarea.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie neaparat sa fie prezent și titularul când vor fi folosite?

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Teoretic da, acum nu știu ce se practică...de vândut, eu n-aș risca.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa vând, vreau sa le dau altcuiva eventual.

| NLS a răspuns (pentru Bondarel99):

Taica-meu in ultimii cativa ani le-a dat fie sefului sau, fie unei rude.
Si niciodata nu au avut probleme.

| Bondarel99 a răspuns (pentru NLS):

Pai așa vreau și eu sa fac, dar scrie in răspunsul de mai sus ca nu se poate.
Nu mai înțeleg nimic...

| NLS a răspuns (pentru Bondarel99):

Pai ti se pare ca teoria e totuna cu practica?
Teoretic nu e legal, practic oricine si le poate vinde sau instraina (cazul tau, pe gratis).
Au fost mereu la mare: Neptun, Mangalia, Eforie. La mare e sigur ca n-o sa aiba probleme.
Jumatate dintre muncitorii de la firma lu taica-meu si-au vandut tichetele sefilor, inginerilor, etc.

Ce cu siguranta nu e posibil e sa obtii contravaloarea lor.

| mihai69 a răspuns (pentru Bondarel99):

Da. Adică să fie cazat!
Vânzarea lor e contravenție! Ia amendă toată lumea (vânzător, cumpărător și unitatea de cazare; ăsteia, în plus, i se retrage și licența de funcționare!).

| TehDevil a răspuns:

Nu se pot returna, insa vezi ca sunt persoane care cumpara asa ceva. Bine, e clar ca nu vei primi contravaloarea lor exacta, insa circa 80% din ele, da.