| anonim_4396 a întrebat:

DAU FUNDA! 1.Pe care rîu se gaseste cascada Niagara? 2.Denumirea carui lac din America de Nord este identica cu denumirea tarii/orasului pe teritorul careia/caruia se gaseste?

Răspuns Câştigător
| hellokittyyyy a răspuns:

Cascada Niagara se afla pe granita americano-canadiana intre lacurile Erie si Ontario. Apele lacului Erie, care acumuleaza curentii dinspre lacurile Huron, Superior si Michigan, curg prin albia raului Niagara cu un debit mediu de 5, 7 milioane litri pe secunda.Cascada Niagara