| AfloareiRazvan a întrebat:

DAU FUNDA! Pot pleca in Anglia cu avionul doar cu buletinul? Adica, fara sa imi mai fac pasaport. Unde gasesc o lista cu documentele necesare deplasarii in fiecare tara din UE?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca se mai poate sa pleci in Anglia doar cu carte de identitate.
Pentru a vedea de ce ai nevoie pentru calatoria in diverse tari poti cauta conditii de calatorie in... (scrii tara respectiva) si o sa gasesti detalii la fiecare.

| Violleta2022 a răspuns:

ESte simplu:
- in toate tarile UE poti calatorii doar cu buletinul.
- In tarile NON UE din Europa - calatoresti cu pasaportul.
- In America, Canada, Australia, China samd - pasaport + viza

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti. Uk e inca in UE

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aa si important, nu asculta de userul Ioneasca, nu stie decat sa dezinformeze. Sunt o groaza de tari non UE care nu cer pasaport si mai noi Canada nici viza.

| AfloareiRazvan explică (pentru suntserios):

Dar pot calatori in toate tarile UE doar cu buletin?

| suntserios a răspuns (pentru AfloareiRazvan):

In toate tarile din UE poti calatori doar cu buletin si in multe tari europene dar nonUE poti calatori doar cu buletin.

| AfloareiRazvan explică (pentru suntserios):

Eu ma duc in jur de 2 saptamani in Marea Britanie. Am inteles ca e recomandat sa ai pasaport daca stai mai mult de 3 luni intr-o tara, chiar daca e UE. Nu mi s-a precizat de ce.

| suntserios a răspuns (pentru AfloareiRazvan):

Una sunt zvonurile de pe net, alta e informatia de pe site ul mae

| AfloareiRazvan explică (pentru suntserios):

Am crezut ca nu e actualizat. De exemplu aplicatia MAE nu a fost actualizata din 2015.

| mihai69 a răspuns:

@ioneasca e varză.
Da, așa cum ți s-a spus deja, poți călători în UK cu cartea de identitate valabilă.
Condițiile de călătorie și alte info utile pentru orice țară din lume, pe s@itul MAE.

| Panamax a răspuns (pentru mihai69):

Tu esti varza.

| johnnny123 a răspuns:

Explică-ne și nouă ce înseamnă "țară recunoscută de UNESCO"

| FaraNume1245 a răspuns:

Poți.

| Drsss a răspuns:

Momentan poti, dar in viitor o să îți trebuiască pașaportul, deoarece Anglia o sa iasă din Uniune, de aceea îți recomand pașaportul. Condițiile de călătorie pentru fiecare țară din UE si din afara pot fi găsite aici : https://www.mae.ro/travel-conditions
Succes!