| Doredos771 a întrebat:

De ce avioanele cu pasageri care pleaca de exemplu din China, Australia, Noua Zeelanda etc. nu o iau pe deasupra Oceanului Pacific si aleg sa o ia prin Europa?

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In general, asemenea zboruri pe distante foarte lungi au programata o escala pentru realimentare. Ar fi cam greu sa alimenteze deasupra oceanului.
Un alt motiv ar fi ca liniile aeriene de pasageri au culoare de zbor planificate astfel incat sa evite zone de conflict. Nu de alta, dar sa nu se trezeasca doborate "din greseala". Iar Europa nu are nicio zona de conflict.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai poate vor sa ajung in Europa si atunci nu e logic sa ia drumul cel mai scurt?

| RorySan a răspuns:

Este drumul mai scurt.
Este logic.
Tu ce ai alege pentru a ajute la o destinatie:
Drumul mai lung sau cel mai scurt?

| Krixxus a răspuns:

Poate au escala in acea zona.

| MedRex a răspuns:

Ca să ajungă unde? Trebuie să ai în minte că o cursă aeriană Sydney - New York va alege drumul cel mai scurt (16000 km) și nu unul prin te miri unde. Adică nu o să îți zboare peste Europa ca să facă aproape ocolul globului (23000 km).

| Răzvi4Deni a răspuns:

E drumul mai scurt, de aceea!