| anonim1anonim a întrebat:

De ce in Grecia turismul este dezvoltat? Funda...

Răspuns Câştigător
| Tudor_Claudia_1994 a răspuns:

Turismul este una din ramurile economice care au cunoscut cea mai rapidă expansiune în
ultimele decenii. Apariția turismului de masă în tot mai multe țări începând cu secolul 20,
generalizarea concediilor anuale plătite, progresele fără precedent înregistrate în domeniul
transporturilor au permis dezvoltarea extrem de rapidă a acestui domeniu nou al economiei.
Industria turistică s-a dezvoltat rapid în țări precum Grecia, Italia, Spania, Franța, Austria,
Israel, Egipt, Tunisia, Thailanda, SUA și în unele mici state insulare, devenind vitală pentru
economiile acestor țări. Beneficiile economice ale industriei turistice sunt multiple. Industria
turistică generează un număr semnificativ de locuri de muncă, iar investițiile în acest
domeniu au o durată de amortizare relativ scurtă. Economia locală, în ansamblu, beneficiază
ca urmare a dezvoltării turismului. Turiștii creează o cerere suplimentară de servicii și bunuri
de consum, stimulând astfel sectorul terțiar al economiei (serviciile, comerțul, industriile
artizanale etc). În același timp, localitățile turistice tind să aibă o infrastructură edilitară și de
servicii mai dezvoltată. Sectorul transporturilor și sectorul imobiliar sunt alte două ramuri
importante ce au de câștigat prin dezvoltarea turismului. Trebuie avute în vedere, de
asemenea, avantajele indirecte obținute prin creșterea vizibilității și a interesului pentru
acele regiuni care înregistrează un mare aflux de turiști.

3 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

De unde stii ca este dezvoltat? Ce auzim noi din extern difera. In top 10 al tarilor, bazat pe incasari, cheltuiri, vizite, NU se afla Grecia.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Turism

Grecia este o tara care investeste in turism pentru a supravietuii.

| LeZizu a răspuns:

Pentru ca au acces la mare si au o cultura, o istorie. Au profitat de aceste lucuri si au ajuns sa aiba un turism foarte bun

| Laurentiu017 a răspuns:

Deoarece are o asezare geografica favorabila. Marea si muntele sunt apropiate, Grecia traieste numai din turism si are cea mai mare flota:armatorul Onasis. Grecia inca din Antichitate a facut negot si au si clima mediteraneeana.