auran
| auran a întrebat:

De ce nu ne pastram traditiile? de ce dna ministru al turismului nu spijina traditia mocanitei, care anual cate sute de turisti straini (excluzandu-i pe ai nostri)?
Ce parere aveti despre mocanita? Ar trebui sustinut acest proiect in care este implicat un austriac si cativa romani pasionati de calea ferata sau ar trebui dat uitarii?
http://www.youtube.com/watch?v=agW_h2jZyYk&feature=relat ed

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Princessee a răspuns:

Pentru ca asa sunt romanii, auran. Poate ca unii dintre noi am vrea ca traditiile noastre sa se pastreze; Pe unii nu ii mai intereseaza.
Eu au ales sa fie emo, sau mai stiu eu ce curent care ii fascineaza. Asta ii atrage si uita de traditiile noastre.

auran
| auran explică:

Alex, ai putea sa-ti iei gasca de prieteni si sa faceti o excursie si, ati putea poposi si prin Moldovita - acolo gasesti Mocanita. Nu este ceva spectaculos decat daca apreciezi lucrurile hai sa le spunem "pe cale de disparitie"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

auran
| auran explică:

Cinu pacat ca nu apreciezi si lucrurile mai vechi si trebuie sa-ti spun ca nu iese nimeni negru de fum de acolo - folosesc carbuni pentru a apinde focul (pentru a avea jar) si apoi doar lemn; asa ca nu ai de unde sa te inegresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Eu zic sa trimiti un mail pe adresa ministerului. Nu se stie niciodata. Si daca nu iese nimic, ai cugetul impacat. Ai incercat, si nici nu te-a costat mare lucru. Astept vesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este in Romania intai pierdem ce avem si pe urma regretam ca nu mai este. Nici unul din ministri care au trecut prin celelalte guverne nu au facut nimic, de ce ar face ceva ministrul actual?