lolita
| lolita a întrebat:

De ce romanul aflat în străinătate, respecta regulile doar când sunt puse de către alţii (străini) şi îşi schimbă comportamentul când se afla printre concetăţeni de-ai lui, uitând tot ce a învăţat în anii de pribegie prin străinătăţuri. Ex: copii cand sunt la scola respecta randul dar in tara ii vezi pe toti ca se inghesuie sa intre in clasa si sa mai si impimg pe deasupre, in aeroport sta cumintel si-si asteapta randul pe cand in Romania se baga in fata si se ia la cearta cu vecinii.

3 răspunsuri:
| babydollella a răspuns:

Pentru ca romanu' nostru a invatat ca intotdeauna suntem mai prejos decat ceilalti din alte state si asculta de ei ca prostii de parca le-ar fi superiori cumva...si urasc atat de mult tara lor pentru simplul fapt ca e saracie lucie incat ar face orice sa le fie mai bine in alta tara...si inca o kestie, la noi in tara lumea e mai nesimtitalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca este ACASA, asta spune tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca e o regula generala? dar tu de unde stii?
asa ai facut tu cand te-ai intors in Romania? nu e bine!
trebuie sa dam exemplu ca am vazut ceva bun si l-am retinut si acum il aplicam - eu asa fac. sincer