| anonim_4396 a întrebat:

De ce trebuie sa iti inchizi telefonul mobil atunci cand decoleaza avionul?

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Pentru a nu perturba comunicarea intre piloti si turnul de control (undele pot interfera)

Stefan
| Stefan a răspuns:

Telefonul mobil nu poate fi folosit la decolare pentru ca are o influenta negativa asupra functionarii echipamentului de navigatie.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Pentru ca undele electromagnetice interfereaza cu aparatele de comunicatii ale avionului. E valabil si la aterizare de asemenea.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da... asa stim cam toti, dar ati uitat de 11 sept?! nu s-a mediatizat ca unii si-au sunat rudele si si-au luat ramas bun, dupa ce le-au spus celor dragi ce se intampla?! Ceva nu corespunde! daca un copil de genul "home alone" se pune sa sune vreun prieten...cum sa pericliteze siguranta avionului?!

nony
| nony a răspuns:

Degeaba, e o prostie.
Daca atat de sensibile sunt aparatele cu care functioneazá un avion incat un telefon le perturbá. e de speriat, nu?

kratos
| kratos a răspuns:

Pentru ca perturbezi comunicarea lui cu turnurile de control.

| vilmaristul a răspuns:

N ai observat cum face tv., calculatorul, cand suna telefonul?
se bruiaza.
si ii incurca la decolat sau aterizat.