| cealapamarin a întrebat:

De unde sa cumpar bilete de avion? De ex ma intereseaza un zbor pe 25 martie, pretul este de 89€, pe zi ce trece o sa se scumpeasca pretul biletului? Si cum imi fac check in? O sa am si bagaj de cala, la firma care este biletul de avion etc? Dau o bere si funda!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai indicat este sa le iei direct de pe site ul companiei cu care vrei sa zbori.

Da, preturile biletelor incept sa creasca odata ce te apropii de data zborului.

Check in ul se face fie online fie la aeroport. Atentie, daca alegi o companie low cost, check in ul in aeroport va costa. Cel online e gratis mereu.

Depinde de compania aeriana. Cele low cost nu iti ofera bagaj de cala gratis, trebuie sa platesti extra.

| cealapamarin explică (pentru suntserios):

Si daca am bagaj de cala inclus in pretul biletului? pot face check online? trebuie sa cantaresc bagaju de acasa?

| suntserios a răspuns (pentru cealapamarin):

Checkin online poti face in orice situatie.
bagajul de cala este cantarit atunci cand ii faci drop off.

6 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Bilete poti sa cumperi de pe site-ul companiei, tot acolo se face si checkin. Deregula da, se scumpesc biletele insa daca sunt multe locuri libere se ieftinesc cu putin timp inainte. Bagajul de cala poate fi inclus sau nu in pret, depinde.

| Violetacatalina a răspuns:

Eu am luat direct online sau să fii mult mai informat te poti duce la Agenţie. Despre scumpire, da, se scumpesc, însă insa daca tu intri si te uiti zi de zi sau de cateva ori pe zi continuu la ele si le verifici pe ce acelasi dispozitiv de va scumpi si mai mult pretul fiindcă arăți interes mult asupra acelui bilet. Un bagaj la cala de 20 kg este 27, 25€ eu atât am dat.
Iar cel de 32kg era cam pana in 40€. In general au check-in-ul facut, însă nu la toate agențiile. Il poti face online cu 48-72h inainte de zbor. Sau in aeroport 50€/persoana.

| suntserios a răspuns (pentru Violetacatalina):

Tu ai platit bagajul pentru ca ai mers cu low cost. Companiile de linie ofera un bagaj de cala gratis.

NICIUN bilet nu are check in ul facut, nu dezinforma.

Iarasi, tu ai platit check in ul pentru ca ai mers cu low cost. Nu e regula. Companiile de linie permit check in gratis in aeroport

| Violetacatalina a răspuns (pentru suntserios):

Da, am mers cu low cost. la blue air mama si tatal meu nu fac niciodata check-in-ul. eu le fac biletele la agentie mereu si intreb doamna de acolo e fiecare data