| Ingognito a întrebat:

Deci am inteles ca pot calatori spre Londra doar cu buletinul dar mi se pare ciudat adica cum fac cand cobor din avion ii arat buletinul si asta e tot? O sa ma intrebe ceva? Am un timp limita sau stau cat vreau? Daca vreau sa lucrez acolo imi folosesc buletinul pana imi fac unul acolo eu? Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, pana când UK iese oficial din UE adică prin martie 2019, poți merge în Anglia doar cu cartea de identitate ca în orice tara UE.
În aeroport la controlul de documente o sa arăți cartea de identitate și aia e. Nu te întreabă nimeni nimic ca UE garantează libera circulație.
Practic poți sta cât vrei dacă lucrezi legal acolo și îți iei rezidenta. Buletin nu îți faci acolo decât dacă îți iei cetățenie.

| mihai69 a răspuns:

Da, arăți cartea de identitate (că buletine nu mai au decât moșii) și atât.
Nu te întreabă nimic.
Teoretic da (3 luni).
Dacă vrei să lucrezi acolo trebuie să faci câțiva pași legali.
Nu ai „buletin nou" să-ți faci tu acolo.
http://www.mae.ro/travel-conditions/3725
http://londra.mae.ro/node/177

| Crackman a răspuns:

Anglia nu mai este in Europa? asa ca pasaport.

| suntserios a răspuns (pentru Crackman):

Cum sa nu mai fie? Brexitul întra în vigoare prin primăvara lui 2019