| samiZiciPompier a întrebat:

Doresc sa cumpar un bilet de avion, catre Londra.
- de unde pot face asta in Bucuresti? (nu vreau online)
- de ce sunt diferente mari de pret? am vazut 30-100E
- cat m-ar costa 3 nopti la un hotel modest?

Multumesc si funda!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu primești fizic niciun bilet. Nici nu ai nevoie, de fapt. Poți face și partea de check-in tot on-line (și asta e cel mai recomandabil, mai ales că unele companii te taxează în plus dacă faci check-in la ghișeu în aeroport).
La aeroport te prezinți cu foile tipărite cu documentele pe care le primești pe mail.
Prin booking.com nu am pățit niciodată să rezerv online și să nu găsesc acolo cameră liberă. Și de cele mai multe ori se plătește la cazare, nu online (deși sunt și excepții - de exemplu ofertele la prețuri ceva mai reduse, dar care nu sunt din păcate rambursabile - astfel încât dacă nu mai poți merge, pierzi toată suma plătită).
PS deși ai fost sfătuit să eviți cumpărarea unui „pachet complet" de la agenții de turism, eu spun că e totuși bine să faci niște „săpături", pentru că unele agenții oferă pachete tip „city-break" (cazare plus transport cu avionul de 2-3-4 zile în mari orașe) la prețuri mult mai bune decât ai putea scoate de capul tău pe internet. CUM? simplu: ei cumpără (să zicem) 100 de locuri la o cursă charter și 100 de paturi la un hotel și obțin astfel un preț excelent, având apoi marjă de unde să scoată profit la revânzarea „en-detail" chiar la preț mai mic decât prețul unitar de listă.

9 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Cu cat cumperi biletul mai devreme cu atat e mai scump, logic. Mai ales ca acum sunt si sarbatorile.
In al doilea rand de ce nu vrei online? se gaseste mult mai ieftin.
Te duci direct la agentia de turism, dar nu iti recomand decat sa cumperi tu bilet, hotelul il cauti pe net, iei numarul de telefon sau le scrii online pentru rezervare si aflii si preturile, daca tot agentia aia iti face rezervare la hotel platesti mai mult.
Nu ai prieteni care au calatorit? pot sa te ajute ei.

| suntserios a răspuns (pentru Evolution):

De fapt e invers

Cu cat cumperi biletul mai devreme cu atat e mai ieftin nu mai scump

| Evolution a răspuns (pentru suntserios):

Suna tu la orice agentie de turism, spui ca vrei bilet pentru maine si vezi cat te costa.
Daca iti ei bilet de vreo 3-4 luni, o sa te ajunga mult mai putin.
Eu prima data mi-am luat bilet de o saptamana si am dat 300 de euro dus.
A doua oara mi-am cumparat bilet dus-intors de 3 luni si am dat 250 de euro + in pretul ala mi-a dat bonus sa pot aduce 2 bagaje.
Depinde de agentie dar niciodata nu o sa vezi tu sa cumperi azi bilet pentru maine si sa dai 10 euro.

| suntserios a răspuns (pentru Evolution):

Lol, tu nu prea citesti nici ce scrii tu, nici ce scriu eu asa e?

tu ai zis in primul raspuns... citez

"Cu cat cumperi biletul mai devreme cu atat e mai scump"

Si eu ti-am zis ca e fix invers... iar acum vii si zici ca asa e? Nu pricep. Citeste si tu inainte sa scrii si sa raspunzi

| Evolution a răspuns (pentru suntserios):

M'am referit mai devreme cu sensul de "mai aproape" de momentul in care vrea sa plece. Pentru ca acum sunt sarbatorile si normal ca costa din ce in ce mai mult.
La faptul asta m-am referit, nu cred ca m-am exprimat bine dar in fine, cred ca a inteles si el despre ce e vorba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

- direct de la agentia companiei aeriere sau de la o agentie de turism... desi online e mult mai simplu si probabil mai ieftin.

- depinde de compania aeriana, depinde de perioada in care iei, depinde de ziua in care e zborul, depinde cu cat timp inainte iei, depinde unde ai verificat, depinde la ce ora e zborul, depinde de cookie urile browseruui de pe care faci cautarea samd...

- depinde ce inseamna modest pentru tine dar mai ales depinde unde e hotelul fata de centrul orasului. Poate sa te coste 20 lire daca e la periferie, poate sa te coste 80 lire daca e in centru oricat de modest ar fi hotelul. Cauti frumos pe booking si iti faci o parere.

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://avion.cabanova.com/bilete-avion-ieftine.html
Este foarte bun vei fi multumit

Sper sa te ajute

| samiZiciPompier explică:

Am inteles. Deci online ar fi mai ieftin biletul. Dar dupa ce achit online, cum intru in posesia lui fizic?
Si legat de cazare, nu e riscant sa fac totul online? Daca platesc online, si cand ajung acolo imi zice ca nu au locuri?

| mihai69 a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Nu primești fizic niciun bilet. Nici nu ai nevoie, de fapt. Poți face și partea de check-in tot on-line (și asta e cel mai recomandabil, mai ales că unele companii te taxează în plus dacă faci check-in la ghișeu în aeroport).
La aeroport te prezinți cu foile tipărite cu documentele pe care le primești pe mail.
Prin booking.com nu am pățit niciodată să rezerv online și să nu găsesc acolo cameră liberă. Și de cele mai multe ori se plătește la cazare, nu online (deși sunt și excepții - de exemplu ofertele la prețuri ceva mai reduse, dar care nu sunt din păcate rambursabile - astfel încât dacă nu mai poți merge, pierzi toată suma plătită).
PS deși ai fost sfătuit să eviți cumpărarea unui „pachet complet" de la agenții de turism, eu spun că e totuși bine să faci niște „săpături", pentru că unele agenții oferă pachete tip „city-break" (cazare plus transport cu avionul de 2-3-4 zile în mari orașe) la prețuri mult mai bune decât ai putea scoate de capul tău pe internet. CUM? simplu: ei cumpără (să zicem) 100 de locuri la o cursă charter și 100 de paturi la un hotel și obțin astfel un preț excelent, având apoi marjă de unde să scoată profit la revânzarea „en-detail" chiar la preț mai mic decât prețul unitar de listă.

| aLExaNdRuUUul a răspuns:

De ce nu vrei online? se gaseste mult mai ieftin.Cu cat il iei mai devreme cu atat mai ieftin.