| maria a întrebat:

Doresc sa merg in Croatia in vacanta. Puteti, sa imi spuneti care parte a ei este mai atractiva, din punct de vedere turistic.Multumesc si apreciez raspunsul celor care au fost in vacanta acolo.

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Eu am stat 12 zile in Croatia in Opatia - o frumoasa statiune din partea de nord a penisulei Istria si de aici, fiind cu masina am facut o gramada de excursii fosrte frumoase:
- parcul Plitvice - incredibil de frumos, aici poti sa-ti petreci o zi intreaga fara sa simti cum trece timpul 19.000 ha, renumitele lacuri alpine ce se varsa unul in altul, cascade si grote)
- Split - Palatul imparatului Diocletian (unul din monumentele cele mai celebre din epoca romana), Mausoleul (exterior) lui Diocletian (transformat in catedrala catolica), Poarta de Aur si Statuia episcopului Grigore din Nin). Intr-un cuvant un frumos oras cu vestigii romane.
- Insula Kark - doar de vizitat nu de stat
- O mica deplasare in Slovenia - unde se poate vizita crescatoria de cai lipitzani de la Lipitza, castelul si pestera de la Postojna
- si daca ai timp poti inchiria o masina sau poti pleca cu ferry timp de 1 zi in Venetia
Atentie insa in Croatia nu gasesti plaja cu nisip ci intrarea in mare se face pe scara iar plaja pe piatra.

9 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

cred ca imaginile sunt mai graitoare decat orice scris

http://images.google.com/......tp?/imgres

http://ro.wikipedia.org/wiki/Croa%C5%A3ia

| claudya a răspuns:

Vezi wikipedia.org pentru mai multe detalii...si vacanta placuta...

| gabriellas a răspuns:

Opatija este o statiune foarte frumoasa in care ai marea si muntii in departare. Insa plaja nu are nisip. Este construita din beton. Dubrovnik iarasi am auzit ca este o statiune frumoasa. Croatia este o destinatie turistica de vis. Strazile sunt in stare buna, deci ai putea sa te duci si cu masina. vacanta frumoasa!

| mihaela_5361 a răspuns:

Incearca sa-ti faci rezervari din timp. Eu iti recomand Trogir-ul. E superb, preturi rezonabile, voie buna...bani sa ai!

| giulya85 a răspuns:

Daca mergi cu masia e cam greu cu ajunsul, deoarece trebuie sa strabati o parte mai grea a Serbiei. Drumurile sunt foarte bune in toata Croatia, pe coasta Dalmata.Benzina e cam ca la noi. Eu am fost anul trecut prin Macedonia, Kosovo (probabil ca acum nu prea se mai poate e acolo) Muntenegru si Croatia.Cazarea e acceptabila.Ar fi bine sa cauti pe internet dinainte, deoarece asa ai certitudinea ca gasesti preturi mai mici (80 Euro pe noapte)Daca plecati mai multi, si ramaneti intr-un loc, incercati sa luati o vila.Aici preturile scad pe o perioada mai lunga de trei zile.Am stat in localitatea Sveti Petar ( pe romaneste Sfantul Petru) langa orasul Zadar.
Un mic impediment: plajele sunt cu pietricele, nu au nisip. happy

| crookedsight a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=PI9-yrX7dys
Se zice că tot ce e nasol e ca oraşul ăsta, dar în imagini arată mişto :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plitvicka Jezera. Cand ajungi acolo nu-ti vine sa crezi ca esti pe pamant, pare un decor de film. Este extraordinar, prietenii cred ca am trucat fotografiile. Este o rezervatie naturala, mai multe lacuri, aflate la cote diferite, astfel se creeaza mai multe cascade. Oamenii sunt extraordinari, organizarea (traseul il faci partial pe jos, partial cu vaporase-ecologice si curate toate, partial pe jos-si nimeni nu arunca nici un gunoi)
As putea vb si o saptamana despre asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oras civilizat.nu o recomand tinerilor. e plin de octogenari.

| maia_1923 a răspuns:

Am fost o saptamana anul trecut. Am ales insula Rab, e super ok. Are si o portiune de plaja cu nisip numita Lopar. Am stat 4 zile apoi am mers spre sud la Dubrovnik, cateva zile am fost in Munetenegru (Herzeg Novi, Kotor, Budva), in drum spre casa am facut un stop de 3 zile la lacurile Plitvice. Eu iti recomand minim 12 zile. Cazare gasesti usor si la preturi bune pe www.uniline.ro, iar mai multe informatii pe:http://www.evadeaza.ro/cautare.html?searchtext=Croatia&searchtype=0
Ciao