Întrebare recomandată | stefanbranza1953 a întrebat:

Este legala cazarea turistilor adolescenti de 15 ani?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o interdictie legala dar unitatea de cazare poate avea un regulament propriu privind cazarea, asa ca trebuie sa te interesezi acolo.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

HOTĂRÂRE nr.237 din 8 februarie 2001
pentru aprobarea Normelor cu privire la accesul, evidenţa şi protecţia turiştilor în structuri de primire turistice:
"Art. 4. - (1) Cazarea minorilor în vârstă de până la 14 ani este permisă numai în cazurile în care aceştia sunt însoţiţi de părinţi sau de reprezentanţii legali.

(2) Se exceptează de la această regulă minorii aflaţi în drumeţie, tabere, excursii, concursuri sau în alte acţiuni similare, însoţiţi de cadre didactice, antrenori şi ghizi din partea organizatorilor acţiunilor respective."

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este legala cazarea adolescentilor sub 18 ani, care nu sunt insotiti de parinti sau un tutore legal (care are procura notariala).

Excursiile si taberele organizate au alt regim, fiindca profesorii care insotesc grupul sunt declarati tutori legali, pe toata perioada excursiei, decizand pentru copii si raspunzand pentru ei.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu.

| NunuNini a răspuns:

Daca sunt insotiti de o persoana majora, parinte, profesor, da e legal.
Neinsotiti de un major responsabil, este ilegal.