| Captoresque a întrebat:

Eu la momentul actual mă aflu undeva lângă Innsbruck (Austria), și mi s-a născocit mie în minte ca marți să dau o tură cu mașina până în Bregenz, un oraș aflat la 200 de kilometri de Innsbruck, pe autostrada către Elveția.
A vizitat cineva acest oraș? Merită văzut? Este ceva interesant de văzut pe acolo, în afară de lacul Constanța, acela care este al 3-lea ca mărime din Europa? Google-ul, din nefericire, nu prea mă ajută cu căutările.

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Ai încercat pe site-ul lor oficial?
http://www.bregenz.at/

Eu nu știu limba, dar s-ar putea să găsești ce ai nevoie...

| Captoresque explică (pentru Azµre):

Mă descurc cu limba, merci mult de tot! big grin

| Azµre a răspuns (pentru Captoresque):

Nu ai pentru ce... îmi pare rău că nu te pot ajuta cu mai mult...

| Captoresque explică (pentru Azµre):

E perfect cât mi-ai dat, mi-am făcut o idee și chiar vreau să vizitez orașul.
Abia aștept să văd plaja de acolo, sper să fie frumoasă și îngrijită, și să văd tot orașul că pare foarte cochet.
Am citit de asemenea că va un festival al orașului pe 22 August, un ditamai festivalul cu tot cu prezentări de modă. Mi-ar fi plăcut să merg și acolo, dar na...
Și mâine e un alt festival, petrecăreț orașul.

| Azµre a răspuns (pentru Captoresque):

Interesant, ce să zic nu ca la noi în România laughing

| Lynnfield a răspuns (pentru Azµre):

Cu ce altceva mai mult ai vrea să-l ajuţi de îti pare rau că nu ai putut s-o faci, sa îl iei de mană sa îl duci pană în Bregenz să îi fi ghid turistic să îi oferi bani de drum, cazare sau si o femeie?
Omul a fost mulţumit de raspuns nu mai insista cu ajutorul oricum nu cred ca o să plece nicăieri pentru ca nici măcar nu are masina, întrebarea este de stil si bagare în seamă la fel ca si răspunsul tău!

| Azµre a răspuns (pentru Lynnfield):

Numai zic nimic.

| Lynnfield a răspuns (pentru Azµre):

Daca nu mai zici nimic de ce ai zis ca nu mai zici nimic?

| Azµre a răspuns (pentru Lynnfield):

Ca să nu te înjur în public, așa cel puțin te înjur în minte.

| Lynnfield a răspuns (pentru Azµre):

Ooo... A început sa faca urat animalul din tine?

| Azµre a răspuns (pentru Lynnfield):

Atât îți spun, marș. Te-ai băgat ca musca în lapte unde nu-ți fierbe oala. Vrei să ajuți?! Ajută nu veni cu comentarii stufoase la adresa altora pe care nici măcar nu îi cunoști.
Vrei să te descriu și eu pe tine după întrebările și comentariile tale, o fac :
Ești un deznădăjduit în căutarea unei atenții din partea altor oameni ca tine. Du-te tare prietene și lasă-mă pe mine, toți vă credeți mari și tari în spatele monitoarelor și în realitate sunteți niște "pițipoance" -->
http://www.yolobb.com/1136

| Captoresque explică (pentru Lynnfield):

Asta nu a fost o "întrebare de stil și băgare de seamă".

Sunt fată, și chiar nu găseam nimic legat de Bregenz. Netul din Austria după ce că merge foarte greu, îmi dă pe Google și niște lucruri de mă întreb ce conexiune au cu ce am căutat eu.
Acesta este motivul pentru care am cerut ceva detalii legat de oraș, și speram ca totuși să găsesc persoane care au vizitat orașul că totuși mă duc de una singură și să nu mă duc chiar așa, să am totuși o direcție anume, ceva mai punctual decât orașul Bregenz.

Mă interesau niște obiective turistice, în afară de lacul Constanța, și răspunsul lui a fost foarte bun, mi-a trimis chiar site-ul oficial al orașului, ca să zic așa. Nu văd de ce ești atât de ofuscat că am cerut niște detalii sau păreri și repede arunci cu injurii în stânga și dreapta. Am impresia că ai niște complexe de inferioritate.

Am zis ce am zis legat de oraș pentru că mi-am petrecut un an de zile în Innsbruck cu studiile (acum sunt practic ultimile mele zile aici, mă voi întoarce în țară în decursul săptămânii viitoare), și în tot acest timp mi-am făcut o părere despre Austria ca nu fiind o țară foarte petrecăreață, am fost uimită să văd că este un oraș care totuși e mai treaz, ca să zic așa.

Și da, am mașină. Nu una "de fițe", am una modestă, de care sunt foarte mulțumită.

18 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca tot esti acolo du-te, dar intai viziteaza Romania ca sa ai cu ce face comparatie

| Lynnfield a răspuns:

@Azµre De ce crezi tu ca se baga musca în lapte, de nebună? Nu! Ci pentru ca îi place laptele ce conteaza ca fierbe sau nu oala?!
Metafora comentariilor stufoase nu are o adresa anume ci un subiect care nu tine de personalitatea individuală a unuia singur, dat fiind faptul practic nu necesita cunoasterea interlocutoriului de conversaţie!
Daca te rezumi la înjurături înseamna ca nu ai capacitatea de a întreţine o conversaţie intelectuală!

| Azµre a răspuns (pentru Lynnfield):

Prietene ți-am mai zis și îți mai zic odată, marș, ia-o înainte, du-te tare ca acceleratul de constanța. Nu am nevoie de a întreține o conversație intelectuală cu tine din clipa în care ai fost măgar și te-ai băgat în discuția mea cu alt user. Cauți atenție ți-am mai zis și îți repet acest lucru. Du-te bagă-te în altă parte în seamă nu pe comentariile mele cu diferiți useri, nu ai de unde să știi ce relație am eu cu ei. Așa că îți mai zic odată marș de pe acest post.

* MARȘ, (1, 2, 3) marșuri, (4, 5) interj. 1. S. n. Mers, deplasare a unei unități militare sau a unui grup organizat (într-o anumită formație). ◊ Marș forțat = marș executat cu o viteză sporită față de cea normală. ♦ (Înv.) Distanță parcursă de o unitate militară în 24 de ore. ♦ Acțiune militară viguroasă îndreptată asupra unui obiectiv. ♦ Probă atletică de mers rapid pe distanțe lungi. ♦ P. gener. Deplasare, drum, cursă (obositoare). 2. S. n. Compoziție muzicală puternic ritmată, care adesea reglează cadența pasului unei formații, a unui cortegiu etc. 3. S. n. Compoziție literară în versuri, scrisă spre a fi cântată pe o arie de marș (2). 4. Interj. Cuvânt cu care se comandă pornirea unei unități militare sau a unui grup organizat. 5. Interj. Cuvânt cu care se gonește un câine sau, p. gener., un om. – Din fr. marche, germ. Marsch.

| Captoresque explică (pentru Azµre):

Nu-l băga în seamă, chiar nu merită. Am impresia că are un complex major de inferioritate, pentru că el din start a făcut supoziția că eu sunt băiat și că mă duc la paranghelie și distracție, când de fapt eu sunt fată și vreau doar să vizitez un oraș pentru că mi-am petrecut un an de zile în Austria pentru o bursă de studii universitare iar săptămâna viitoare mă întorc înapoi în țară.

Ce-a făcut el e clar un gest de refulare.

| Azµre a răspuns (pentru Captoresque):

L-am lăsat în pace. Oricum nu conta că erai fată sau băiat nu trebuia să se bage așa în discuție. Vroia să ajute, ajuta nu comenta aiurea.

| Lynnfield a răspuns (pentru Captoresque):

Inferioritatea nu este un complex ci un fenomen periferic din punct de vedere al mijloacelor gandiri, şi nici nu instituie un paragraf prin care poate fi subjugata personalitatea mea!
Expresia ta "complex major de inferioritate" nu are niciun înteles ortografic si/sau gramatical!
Poti detalia sau da definiţia la ceea ce inseamna acele cuvinte combinate aleatoriu?

| Captoresque explică (pentru Lynnfield):

Cum există și MDD = Major Depression Disorder din engleză, la fel de bine există și acest "complex major de inferioritate". O persoană cu un complex major de inferioritate are episoade de refulări când are impresia că se află în dezavantaj față de X sau când are impresia că X este mai bun decât el.
Deci există complex de inferioritate, că te gândești că "vai ăla are și eu nu am". Și e major atunci când începi să și insulți persoana respectivă, gândindu-te că asta te face să fii deasupra ei.

Pe care de altfel sunt sigură că îl ai, că ai început să faci supoziții legate de persoana mea și să mă insulți din prima, negândindu-te că totul s-ar putea să fie complet pe dos față de ce crezi tu. Ai început să zici de mine că sunt băiat, că mă duc la fete, la distracție și paranghelie, și te gândești că poate nici n-ajung în Bregenz că ești sigur că nu am mașină, când de fapt situația este complet pe dos: eu sunt fată, mi-am petrecut un an de zile în Austria pentru studii și astea sunt practic ultimile mele zile aici că săptămâna viitoare eu mă întorc în țară definitiv, mă interesează să văd orașul Bregenz și voiam să știu dacă a mai trecut cineva pe acolo. Și am mașină, un Volkswagen modest și vechi care-și face treaba: să mă căruțe de colo-colo când am nevoie.

Și am observat de-a lungul vieții că atunci când o persoană nu mai este sigură pe ea, începe să facă afirmații și constatări asupra gramaticii celuilalt, deși gramatica celuilalt este în regulă în procent de cel puțin 90%.