| anonim_4396 a întrebat:

Eu si familia mea ne gandim sa imigram in Australia.Am vazut pe un site ca trebuie sa ai pana in 50 de ani sa pleci, dar tatal meu are 51.Nu pot sa inteleg de ce nu poti sa traiesti acolo daca ai mai mult de 50. Poate cineva sa-mi expice cum sta treaba? Eventual sa-mi dati niste siteuri de unde pot sa ma informez mai bine? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poate ca nu e de folos sistemului implementat in acea tara si se gandeste ca ar putea pagubi sistemul de asigurari de sanatate sau pe cel de asigurari sociale

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ei isi doresc oameni care sa poata munci si contribui la sistemul social si de pensii macar 25 de ani, nu vor sa aiba oameni care in 15 ani ies la pensie, fiindca nu au nimic de castigat din asta. Fiecare stat isi regleaza politica de imigratie incat sa fie in avantajul celor pe care ii are deja cetateni.

| LolaGirl a răspuns (pentru Brigaela):

Da,dar daca de exemplu se duce un milionar batran acolo care evident nu are nevoie sa mai munceasca atunci ce o sa-i faca? Nu il primesc?

| Brigaela a răspuns (pentru LolaGirl):

Exista conditii speciale pentru cei care au proprietati sau investitii acolo. E foarte posibil ca in situatia data de tine sa nu primeasca drept de rezidenta si drept de munca.

| LolaGirl a răspuns (pentru Brigaela):

Situatia data nu e deloc detaliata am vrut sa o pun mai la general... Dar iti multumesc pentru raspunsuri!

| Brigaela a răspuns (pentru LolaGirl):

Ma refeream la situatia unui milionar care nu urmeaza sa contribuie nicicum in tara de adoptie. Atunci e posibil sa nu primeasca drept de rezidenta. Dar acel milionar e posibil sa continue sa aiba venituri si impozitul sau pe venit (dobanzi, dividende, etc) sa fie interesant pentru orice tara.
Situatia ta nu era detaliata si eu nu am discutat despre ea. Ti-am explicat doar care este logica pentru care nu accepta oameni trecuti de 50 de ani.

| KodrutZ a răspuns:

La ambasada lor nu te-ai gindit sa incerci?

| LolaGirl a răspuns (pentru KodrutZ):

Momentan noi incercam sa aflam cat mai multe informatii dar iti mnultumesc pentru raspuns!

| KodrutZ a răspuns (pentru LolaGirl):

O zici de parca ati cauta rime pentru pescuit. Daca e vorba de emigrare, singura sursa de incredere si 100% la zi e ambasada/consulatul tarii respective.

| LolaGirl a răspuns (pentru KodrutZ):

Da. nu stiu de ce pari asa ofuscat.Nu te-a pus nimeni sa rapunzi.

| KodrutZ a răspuns (pentru LolaGirl):

Par ofuscat. Ma intriga intrebarile gen "cit costa o piine la alimentara de la parterul blocului meu" sau cele ca a ta. Vrei sa afli despre o chestie serioasa si foarte importanta pentru familia ta, te duci la sursa.

| LolaGirl a răspuns (pentru KodrutZ):

Bine inteles ca mergem la sursa! Dar pentru moment am avut o intrebare in minte! Acum vrei sa ma imbrac sa ma duc la ambasada pentru o intrebare de genul asta? In fine.

| KodrutZ a răspuns (pentru LolaGirl):

Poti sa trimiti email ambasadei si in bikini, de pe buda, nu e nici o problema.

| LolaGirl a răspuns (pentru KodrutZ):

Aaa tu asa stai la buda? in bikini? bravoo maa!

| KodrutZ a răspuns (pentru LolaGirl):

Ha. Ha. Eu nu trimit emailuri de pe buda. In ce stau, e praivăt bizniz.

| LolaGirl a răspuns (pentru KodrutZ):

Esti cuul maan!

| KodrutZ a răspuns (pentru LolaGirl):

I kno'.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimaM a răspuns:

Nu stiu sigur. Poate din cauza schimbarii de clima, mediu, mancare...