| Miruna19miru a întrebat:

Exista restrictii în Cluj Napoca? Doresc sa călătoresc și as dori sa știu la ce sa ma aștept.

2 răspunsuri:
| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Restaurantele și teatrele se închid din nou în Cluj-Napoca, iar spectacolele care trebuiau să aibă loc sunt anulate, din cauza creșterii incidenței cazurilor de COVID-19. Restricțiile intră în vigoare de duminică, 14 februarie.

Măsuri care se aplică în Cluj-Napoca

În U.A.T.-urile unde incidența cumulată în ultimele 14 zile a depășit pragul de 3/1.000 de locuitori se dispun următoarele măsuri:

- activitatea cinematografelor și a sălilor de spectacole este interzisă;
- spectacolele de tipul drive-in sunt interzise;
- activitatea restaurantelor și cafenelelor în interior este interzisă;
- activitatea teraselor este permisă, cu asigurarea distanței de 2 metri și maxim 6 persoane la o masă;
- este interzisă activitatea în baruri, cluburi și discoteci;
- activitatea sălilor de jocuri de noroc este interzisă;

Totodată, măsurile luate la nivel național rămân în vigoare, precum purtarea măștii de protecție atât în spații închise, cât și în cele deschise, dar și carantina de noapte.

Sursa: Monitorul de Cluj

| aleee5262 a răspuns:

Da exista. Din cate am auzit terasele si restaurantele sunt inchise. Nu stiu daca e cea mai buna perioada sa vizitezi avand in vedere ca e frig si mai nou a nins. Si multe locuri sunt inchise. Vara, e altceva happy