| SPINAKZU a întrebat:

Heei. ce parere aveti voi despre Japonia, japonezi, japoneza? eu cam acum 6 luni credeam ca japonezi sunt niste creaturi venite de pe alta lume.adica, mi se parea ca vorbesc limba maimutelor etc. dar dupacea am inceput sa urmaresc desenele animate japoneze, anime, si brusc mi s-a schimbat parerea despre aceasta tara.plang de fiecare data cand este vreun cutremur mare si ma rog tot timpul pentru ei, eu cred, chiar daca nu am fost niciodata in aceasta tara, ca pot sa o numesc "acasa". voi? nu imi pasa ce fel de parere aveti, buna sau rea, doar spuneti-o va rog ^^.

Răspuns Câştigător
| InuIo a răspuns:

Te inteleg perfect. Visul meu este sa merg in japonia cand voi fi majora si deja am inceput sa strang bani:-p. Poate ti se pare prostesc dar chiar mi-as dori sa locuiesc acolo...am inceput sa invat japoneza si ma uit enorm de mult la anime. Incerc sa invat cat ma multe despre cultura lor si alte chestii din astea. E chiar placut sa stii ca mai sunt si romani care se intereseaza de lucruri din astea si care pot face diferenta dintre japonezi si chinezi. Daca ai vrea sa vorbim mai multe despre tema asta lasa-mi un mesaj cu idul tau. Ja nebig grin.

23 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Japonezii sunt un popor de oameni inteligenti, inventivi; au capacitatea de a se adapta usor; pot sa traiasca in conditii supraomenesti; pe scurt sunt niste luptatori cu propria viata deoarece mereu incearca sa-si depaseasca conditia!

| Athykzx a răspuns:

Salut!
Si mie imi place Japonia! Mai ales pentru anime-uri si manga, eu desenez manga.
Dar nu cred ca o pot numi acasa. big grin

| oanabuysomeweed a răspuns:

Eu am o parere buna despre aceasta tara.big grin Imi place istoria Japoniei, Kimonourile, animeurile.mai putin,Sailor Moon happy. Sarmanii, imi pare rau pentru ei, tara lor se pare sa aiba ghinion dar le urez tot binele din lume!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pentru japonezi poate pe noi ne cred niste maimute.limba maimuteasca.Ti se pare foarte ciudat cand nu cunosti si ii judeci dupa aparente! Recunosc si mie mi s-a parut ciudati mai ales dupa limba dar dupa ce am vazut inuyasha m-am obisnuit cu limba...

Apache
| Apache a răspuns:

Esti o persoana imatura si ignoranta ...de ce?
pentru ca pana acum 6 luni te durea in basca de ei,si acum brusc ii iubesti!
Sunt multe popoare in lumea asta cu o cultura si o diversitate incredibila la care nu va uitati...dar cam toti dupa ce vedeti un anime sunteti indragostiti dupa japonia, si va dati mai iubitori de limba japoneza!
Maturizati-va... japonia e o tara frumoasa cu o cultura deosebita, dar sa spui ca o iubesti dupa ce ai vazut un desen animat...denota ca esti doar un copil care inca nu s-a maturizat

| ILoveYouSoMuch a răspuns:

Buna, Japonia este o tara civilizata si destul de evoluata. Ei sunt din continentul Asia, unul dintre cele mai econimice. Sunt foarte inteligenti si desigur si calmi, cum ar fi cazurile cu acele cutremure pe care le-ai si mentionat. Ei trec prin cutremure aproape in fiecare zi. Si mie imi pare rau de ei, pentru ca si ei sunt fiinte, chiar daca vorbesc o limba mai "ciudata". Imagineaza-ti tu, cum cred ca este limba noastra fata de a lor. Japonia, o poti numii "acasa" pentru ca Terra, sub numele Pamantul, este casa tuturor, si oricine este binevenit! Nu am urmarit niciodata desene japoneze, pentru ca iti dai seama, nu asi intelege nimic, dar sunt sigura ca sunt foarte interesante. Iti recomand filme (nu desene animate, sau altele) despre Vechea Cultura Japoneza, sa vezi prin ce traiau. M-am uitat de vreo 2 ori la aceste filme, si nu m-am mai putut uita de mila! Sper ca raspunsul meu te-a "incalzit" oarecum. RESPECT ORICE TIP DE OM (in afara de criminali si fitosi)!

| Amooooooor a răspuns:

Japonia e o super tara! happy
Si eu m-am rugat pentru ei cand a fost cutremurul acela dezastros. puppy dog eyes
Imi place aceasta tara, este una dintre preferatele mele. happy :X

| ღSคภ๔яค a răspuns:

Sal.Da si eu am crezut acelasi lucru despre ei.dar de cand am inceput sa ma uit la animeuri pe net si pe Animax mi s-a schimbat parerea radicalxD.E o limba frumoasa (dar foarte grea). chiar mi-as dori sa invat japoneza.stiu cateva cuvinte invatate de la animeuri. apropo animeul meu preferat e (narutoxD) de acolo am invatat cateva cuvinte

| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Nici eu nu inteleg ce au uni oameni cu japonezi! Mereu aud despre ei ca sunt niste galbeni, prosti cu fetele rotunde si identice. Si care-i treaba? Fiecare tara are un popor Africa ca are oameni cu pielea mai "bronzata" Chinezi e edevarat ca nu's ca ceilalti si's mai galbui. Mie imi plac de ei sunt un popor mare si inteligent.
Numai bine!

| SPINAKZU explică (pentru Apache):

Da poate ca nu sunt matura! ok. daca chiar vrei sa stii nu doar dupa ce am vazut un anime sa spun. Naruto, dintr-o data mi-a placut aceasta tara.m-am documentat si am citit chiar si o carte despre geisha, am vazut nenumarate documentare despre tara, m-am interesat despre obiceiurile lor, chiar am invatat cateva cuvinte "de dragul acestei tari " si asa mai departe. apoi numai dupa asta am realizat cat de minunata e. poate ca fiecare tara are o cultura minunata, da. cred ca ai dreptate.dar eu am dreptul sa imi placa mai mult o tara decat alta.:d

| TheBlackCrystal a răspuns:

Mie mi se pare ca este o tara foarte frumoasa cu un relief extraordinar cu niste oameni foate uniti si inteligenti.Consider ca sunt foarte curajosi majoritatea dintre ei fiindca locul in care este amplasata tara lor, stii, ca este foarte predispusa cutremurilor.
Imi mai place foarte mult si costumul lor traditional.Si eu cand da pe la TV dezastre acolo ma cuprinde o tristete profunda si mi se rupe inima.A, da, au si niste anime-uri grozave.
IUbesc aceasta tara si cred ca nu ma las pana nu o vizitez intr-o zi!

Apache
| Apache a răspuns (pentru SPINAKZU):

E foarte bine ca te intereseaza sa citesti si despre cultura unei tari ...nu numai sa spui ca o iubesti fara sa stii nimic despre ea ( asa cum fac multi in ziua de azi )

| EyesSad17 a răspuns:

Cand imi spui japonia ma gandesc la anime dc? ca toti oameni de acolo se aseamana cu personajele din anime
nu numai ca sunt lupatatori dar sunt si harnici ^^
i love japan

| trolling a răspuns:

Am fost in japonia si sincer mi-a placut. Sunt niste oameni muncitori, punctuali si merg foarte mult cu bicicleta. Au invatat sa foloseasca cu precizie putinul spatiu pe care il au. Da, sunt geniali, intr-adevar.

| AnDr3D33aLoV3 a răspuns:

Ador Japonia. Tot timpul cand aud ceva despre aceasta tara tresalt. Visul meu este sa invat perfect japoneza si sa merg in Japonia.

| xAkira a răspuns:

Esti de.a meawinking Ador animeurile, japonia, japonezii, japoneza rolling on the floor
Si eu credeam ca asiatici in genaral sunt extraterestri si cum zici tu [proasta, proasta, prosta {eu}...am un vecin chinez ( si DA stiu diferenta rolling on the floor ) sau mai bine spus 6 rolling on the floor care sunt aprox de varsta mea...si acum sunt topita dupa unul din ei laughing ]
Eu de 2 ani am inceput sa ma uit la animeuri si de 5 luni am inceput sa ascult si muzica... K-pop, J-pop si J-rock rolling on the floor
Le-am dat virusul anime-japonezi-coreeni si la cateva prietene, m.am batut de 3 ori la scoala ca ii criticau si spuneau lucruri urate despre animeuri...
Oricum eu planuiesc sa ma mut undeva in asia [ coreea sau japonia], dar asta dupa ce o cutreier pana nu mai pot rolling on the floor

Nu stiu ce au toti cu asiatici. Inainte nu eram la punctul de ai injura pentru aspect...adica nu ca imi placeau, dar nici nu aveam nimic cu ei.

Dupa ce am inceput sa ma uit la animeuri am inceput sa imi pun o intrebare: De ce zicem ca ei sunt diferiti cu adevarat?
Adica Dumnezeu i.a creat si pe ei, sunt tot oamenii, nu sunt martieni asa cum ni imaginam cu ei.

In orice alta tara te.ai duce o sa gasesti pe cineva care ii va critica, dar totusi au si ei sentimente.
S.a gandit cineva la sentimentele lor?

Si am cam inceput sa vorbesc mult rolling on the floor dar daca ma bagi la un subiect ca asta nu ma mai opresti rolling on the floor

Oricum...concluzie....eu vreau sa ma mut in coreea/japonia si sa ma casatoresc cu un coreean/japonez rolling on the floor

Ei sunt MULT mai civilizati si respectuosi ca altii[ in special romanii]

| KoreanGirl a răspuns:

Ce aş mai putea să spun? Şi eu iubesc Japonia şi Coreea de Sud. Deci...sunt de-a voastră. Şi nu spun că iubesc o ţară şi un popor fără să ştiu nimic despre ea. M-am documentat şi încă mă documentez!

| jigokushoujo13 a răspuns:

Crede-ma,te inteleg perfect, si eu.Ma uit la anime-uri de vreo 5-6 ani, si le ador, insa inainte nici mie nu-mi placeau si limba mi se parea incurcata, iar oamenii mici si urati...insa,daca ajungi un pic sa te obisnuiesti, nu mai ai acceasi impresie.Eu m-am apucat sa invat japoneza, imi place si e interesanta, cat despre anime, merita mazute!winking

| IrinelDaniel a răspuns:

Frate,japonezii fac cele mai bune anime-
uri

| onixonutza a răspuns:

Japonia? o ador ..de fiecare data cand merg in Italia ma uit dupa coreeni, japonezi pentru ca acolo sunt foarte multi ..Mereu spun ca-mi plac foarte mult japonezii,coreeni,chiar si africanii si primesc un raspuns de genu : esti foarte ciudata,cum sa-ti placa asemenea ciudatenii? ciudatenii nu mi se par deloc,ador fata aia a lor, ochii mici, si ador limba, traditiile sunt mult mai interesante ca la noi in Romania, mancarea la fel, Tot e interesant in tara aia ..am incercat sa invat japoneza dar n-am putut deloc straight face stiu doar cateva cuvinte de la anime-uri.Si eu am un vis, sa merg in Japonia dar cu ce bani /? In Romania e o criza ca n-ai bani nici sa te plimbi cu autobuzul prin oras oh go on Mie mi-ai placut japonezii de mica ..Acum raspund si eu, dupa un an laughing

| PVAAVU a răspuns:

Japonia e o tara in care trebuie sa mergeti; eu as vrea. Japonejii sunt in general oameni frumosi, dar sunt si oameni buni si rai.Cat despre japoneza, e o limba grea, ciudata, dar interesanta si amuzanta; e buna pentru muzica.Cine asculta muzica japoneza? O,si crede-ma, toata lumea crede ca Japonia e o tara de nimic, dar daca ar vedea si ei seriale anime, sau ar asculta muzica lor, si-ar schimba complet parerea.

| stefiiii3 a răspuns:

Japonezii sunt cei mai buni la desen. Manga-urile pe carele fac sunt minunate si la fel si anime-urile. Japonia, intr-adevar, este o tara foarte frumoasa si lumea se poarta foarte frumos intre ei si la fel si cu strainii.

| 小林一之瀬 a răspuns:

I like your appreciation for our country. We like your country too.