| AnaMariaAurelia a întrebat:

Hei! Buna! Stie cineva ce se poate vizita pe la Orsova-Herculane?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

La Orsova este o catedrala catolica moderna. Poti merge cu vaporul pe Dunare catre Cazane. Poti face acelasi lucru cu masina.
In zona Toplet, langa calea ferata se vad resturile unui apeduct roman.
La Herculane sunt foarte multe de facut. Partea austro-ungara in centru (inclusiv cateva izvoare minerale), ruinele romane langa Hotel Roman, Pestera Hotilor tot acolo (e aproape), Grota cu Aburi tot acolo (dar e ceva mai sus). Pe acel versant sunt cateva poteci largi si fara pante mari cu privelisti frumoase asupra statiunii. Pe partea cealalta sunt poteci de dificultate moderata, care iti iau jumatae de zi sau mai mult, dar peisajele sunt spectaculoase. Poti urca la Crucea Alba sau mai sus pe Domogled. Daca cobori spre cariera treci pe langa pestera Soroniste (atentie, la capat e unn put periculos!). Acea poteca te scoate la hotelurile mai inalte construite in epoca de aur.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Herculane in sine
O plimbare pe Dunare cu vaporul la Orsova

Statuia lui Decebal

Cazanele Dunarii