| Alexia1208 a întrebat:

Hei TPU! Aseară am făcut un pariu cu prietena mea cea mai bună și l-am pierdut. Ca urmare, trebuie sa ma îmbrac ca o arăboaică (adică doar pe cap ca nu am rochie) in următoarele 3 zile prin Câmpulung (mergem acolo la o alta prietena). Am vreun motiv de îngrijorare? Adică sa ma oprească poliția sa îmi ceara buletinul și sa am probleme. Va rog nu dați hate, vreau sa respect pariul. Mulțumesc anticipat!

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai grija sa porti si masca!
Lasa-ne si o poza cum vei arata!winking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Dar să porți și mască peste. Și sa ai pe tine lenjerie intimă, just in case. Și nu mai paria pe imbrăcatelea pe stradă.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ia-l la tine. E bine să nu pleci fără actul de identitate.
Bine că nu ai fost pusă să porți burqa.
Poliția te-ar fi felicitat că respecti măsurile de protecție din cap, până in picioare! ))

| Alexia1208 explică (pentru floresdemayo):

Îmi iau buletinul dar zic sa nu creadă ca sunt arăboaică, adică altă cetățenie laughing

| anonimg a răspuns:

Crezi ca esti singura romanca care ar fi musulmana? Albi, negri sau galbeni -toti suntem liberi sa ne alegem religia. Cel putin asa stau lucrurile in Romania.
Este bine sa nu facem pariuri.

| Eireann a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji, nu te operate nimeni pentru asta. "Doar pe cap" adica sa porti un hijab in gluma imi pare in pic lipsit de respect pentru cultura si religia unor oameni dar in fine, nu o sa ai probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

România este în mod oficial o țară seculară, deci nu există o religie impusă sau una ilegală. Deci nu ai niciun motiv de îngrijorare.

| larmesdelilac a răspuns:

Ar fi trebuit să fie un pariu amuzant? Presupun că nu ești de religie musulmană, și nici intr-un caz nu faci asta ca să le apreciezi cultura. Hijab-ul are o semnificație foarte importantă pentru cei care il poartă, deci găsesc că purtarea lui pentru un pariu e o totală lipsă de respect, deci dacă vrei să dai dovadă de asta, plus de lipsă de educație, n-ai niciun motiv de ingrijorare.

| Salontanul a răspuns (pentru larmesdelilac):

Asta se numeste fundamentalism. Cum adica n-ai voie sa te imbraci cu un costum al altei natii ca este jignire?

| Eireann a răspuns (pentru Salontanul):

Daca un om de alta religie ar purta costum de crestin si ar avea la gat o cruce cu Iisus in ipostaze indecente sau cine stie ce alte modificari ale simbolului sfant este o jignire. Hijabul are o semnificatie sfanta, nu este o simpla alegere vestimentara, asta e diferenta.

| Salontanul a răspuns (pentru Eireann):

Deci fundamentalism! In traducere libera: prostie dusa la extrem.