| TheBigWolf a întrebat:

vreau si eu sa stiu unde pot sa gasesc o cabana / vila la munte ( sinaia, busteni. mai aproape de bucuresti ) pentru inchiriatwinking ( la iarna ) vrem toata clasa sa mergembatting eyelashes ( in special pentru bautura, distractie, panarama si mult mai multe ) laughing astept raspunswinking ofer fundawinking

Răspuns Câştigător
| Mimino a răspuns:

Cu placere. Sper ca raspunsul meu sa-ti fi fost de folos.
Ehe, pana la vara mai este timp destul sa te hotarasti unde vrei sa ajungi si sa strangi informatii/harti/trasee. Cand mai nevoie de informatii, atat cat pot, te ajut cu placere. Spor la invatat si bafta la teste! happy

5 răspunsuri:
| Mimino a răspuns:

Cand am citit Busteni, prima locatie care mi-a venit in minte a fost Piatra Arsa - hotel sau cabana, voi alegeti, asta daca nu cumva ati decis deja si, bineinteles, daca va place pe munte, nu la baza lui.winking Sigur, mai sunt si altele. Daca inca te intereseaza, mai vorbim. happy

| TheBigWolf explică (pentru Mimino):

Mai da-mi niste detalii plizbatting eyelashes eventual cat costa si daca poti sa imi dai amplasarea pe google mapwinking mersi mult big hug big grin

| Mimino a răspuns (pentru TheBigWolf):

Iti raspuns, insa vreau sa-mi promiti ceva si anume ca nu o sa mai scrii "da-mi", ci "da-mi", ok? Sper sa nu te superi.
Bun, acum sa revenim la subiect.;) Legat de Piatra Arsa din Bucegi, eu am fost la hotel, nu stiu ce s-a mai intamplat cu cabana, daca mai este sau nu functionala. N-am mai fost de vreo 3 ani pe acolo, insa ultima oara la hotel conditiile au fost neasteptat de bune avand in vedere altitudinea la care este situat hotelul (1950m) - apa calda, caldura, caci peste noapte se lasase frig, foarte curat, iar pretul a fost de 100 lei/camera de 2 locuri (la cabana cred ca-i mai ieftin, asta daca mai functioneaza). Cai de acces sunt probabil mai multe, eu am preferat traseul pe jos, insa pe timp de iarna nu ti-as recomanda asta. Puteti sa luati telecabina din Busteni, apoi sa mergeti pe platou, insa cu bagaje si daca nu aveti conditie fizica minima, mai bine ramaneti la baza muntelui. Iti recomand sa intri pe site-ul http://www.carpati.org/......a_arsa-39/ sau vezi pe bloguri scrise de pasionatii de trasee turistice montane poate gasesti vreo postare mai recenta si intreaba acolo, poate gasesti informatii mai "proaspete", poate a fost cineva recent si poate sa-ti dea mai multe date.
In Bucegi mai sunt cabane, insa e o problema cu accesul, in plus, nu stiu daca sunteti voi in forma sa faceti trasee si nici nu stiu care dintre ele sunt practicabile pe timp de iarna. De exemplu, o cabana intr-o zona de poveste e cabana Malaesti (generator, apa de la rau, dar nu conteaza, peisajele sunt minunate; o recomand cu caldura zona, dar vara, nu iarna), vara se ajunge la ea, insa iarna... Daca vreti Bucegi, ar mai fi Cabana Gura Diham (http://www.gura-diham.ro/) - am vazut-o cand faceam un traseu, dar nu-ti pot da informatii despre ea.
Ati putea sa mergeti si in Zarnesti, acolo este Cabana Gura Raului (http://cabanaguraraului.ro/), spre Muntii Piatra Craiului, munti de o deosebita frumusete, desi, din cate inteleg, voi va duceti la munte pentru altceva... La Cabana Gura Raului se ajunge foarte usor - cu trenul pana-n Brasov, apoi luati un alt tren pana-n Zarnesti, strabateti Zarnestiul si ati ajuns, drumul nu-i lung si e mai simplu decat sa urcati pe munte, ca, sincer, nu prea va vad eu mari doritori de trasee turistice, sper ca nu gresesc. :)

| TheBigWolf explică (pentru Mimino):

Sorry dar aveam 10 ferestre de mess deschise si am scris la repezeala laughing oricum mersi mult big hug

| TheBigWolf explică (pentru Mimino):

Oricum de curiozitate doarbatting eyelashes cati ani ai thinking adica la vara vreau sa ma apuc de de traseebig grin am doar 16 ani si mi-ar prinde bine niste informatii/harti onlinebatting eyelashes timpul nu prea imi permite sa caut, am inceput perioada cu teste la liceu si nu avem destule note in concluzie dau o groaza te teste in fiecare saptaman si nu prea imi ramane timp doar de realizat proiecte bineinteles tot pentru liceu crying

| Mimino a răspuns (pentru TheBigWolf):

Cu placere. Sper ca raspunsul meu sa-ti fi fost de folos.
Ehe, pana la vara mai este timp destul sa te hotarasti unde vrei sa ajungi si sa strangi informatii/harti/trasee. Cand mai nevoie de informatii, atat cat pot, te ajut cu placere. Spor la invatat si bafta la teste! happy